2019 елның 4 декабрендә Казан ДАУ агрономия факультетының 100 еллык юбилеен тантаналы рәвештә билгеләп үтте. Алар арасында дәүләт хакимияте органнары вәкилләре, республиканың эре авыл хуҗалыгы предприятиеләре һәм агробизнес җитәкчеләре, агрономия факультетын тәмамлаучылар һәм ветераннары, университет укытучылары һәм хезмәткәрләре бар иде.

Мөхтәрәм кунаклар арасында агрономия факультетын төрле елларда тәмамлаучылар булды — Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Хәбипов Ришат Рәшит улы, Татарстан Республикасы Дәүләт Советының экология, табигатьтән файдалану, агросәнәгать һәм азык-төлек сәясәте комитеты рәисе урынбасары Һадиев Таһир Галимҗан улы, Россия Федерациясе Президенты каршындагы Чуваш Республикасының вәкаләтле вәкиле Чекмарев Петр Александрович, урман хуҗалыгы министры урынбасары Зарипов Илгизәр Наил улы һ.б..

Кунаклар башта агроэкологик тикшеренүләр үзәге лабораторияләре белән таныштылар, махсус уку-демонстрация классларын — «Татмелиорация «Траст компаниясе» ААҖ, «Байер» АҖ, «Татагрохимисервис» АҖ, «Сервис-Агро» ҖЧҖ, шулай ук агрономия факультеты тарихы музеен ачу тантанасында катнаштылар.

Тантаналы чараны Казан ДАУ ректоры Вәлиев А. Р. ачып җибәрде, ул үзенең кереш сүзендә агрономның авыл хуҗалыгында иң мөһим кеше булуын билгеләп үтте.

Айрат Вәлиев агрономия факультеты коллективының университетның барлык институтларын һәм факультетларын формалаштыруда актив катнашуын һәм бүген заманча лабораторияләр, югары квалификацияле укытучылар һәм конкуренциягә сәләтле чыгарылыш укучылары белән горурлана алуын аерым билгеләп үтте. Казан ДАУ ректоры Вәлиев А. Р. университет коллективы исеменнән ТР Президенты Р. Н. Миңнехановка университетның матди-техник базасын, шул исәптән агрономия факультетын ныгытуда күрсәткән ярдәмнәре өчен рәхмәт белдерде. Ахырда Айрат Вәлиев агрономия факультетының хезмәт коллективын һәм студентларны бәйрәм белән котлады, мөхтәрәм кунакларга, факультетның чыгарылыш укучыларына һәм ветераннарына рәхмәт белдерде.

Факультет деканы Сержанов Игорь Михайлович үзенең чыгышында агрономия факультеты тарихы белән кыскача таныштырды, хезмәт коллективын данлы юбилее белән котлады һәм аеруча хезмәт ветераннарына рәхмәт белдерде. Үз чыгышында ул шулай ук факультетның хәзерге торышы югары дәрәҗәдә булуын билгеләп үтте.

ТР премьер-министры урынбасары — ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җаббаров исеменнән һәм шәхсән үз исеменнән актлар залында җыелучыларны юбилей белән котлады. Ул билгеләп үткәнчә, ТР Россия Федерациясенең авыл хуҗалыгы белән алга киткән төбәкләре исәбенә керә һәм мондый нәтиҗәләр аграр өлкәдә хәзерге шартларда эшләүче белгечләрнең һөнәри әзерлегенең югары дәрәҗәсенә бәйле һәм барлык авыл хуҗалыгы җитештерүенең үзәгендә агроном булып кала бирә. Ул ассызыклаганча, авыл хуҗалыгына факультетны тәмамлаучылар, авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә, дәүләт һәм муниципаль идарә органнарында эшләүчеләр зур өлеш кертә. Ул шулай ук ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан студентларга һәм аграр югары уку йортларын тәмамлаучыларга ярдәм чаралары турында сөйләде.

Т. Г. Һадиев ТР Дәүләт Советы Рәисе Ф. Х. Мөхәммәтшинның, ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары М. Г. Әхмәтовның котлавын җиткерде, агрономнарның югары дәрәҗәдә әзер булуларын, агрофакультетның матди-техник базасының яхшы торышын билгеләп үтте, факультетның профессор-укытучылар составына аерым рәхмәт белдерде.

Урман хуҗалыгы министры урынбасары И. Н. Зарипов ТР урман хуҗалыгы министры Р. А. Кузюров исеменнән котлау сүзләрен җиткерде һәм агрономия факультетында әзерлекнең югары дәрәҗәдә булуын билгеләп үтте, алга таба да зур үсешләр теләде.

Чекмарев П. А. үзенең котлавында агрономия факультетын тәмамлавы белән горурлануын әйтте, үз укытучыларына рәхмәт белдерде һәм агроном һөнәрен, әзерләүне саклап калырга чакырды. Ул агрономия факультеты янында агрономга һәйкәл булдырырга тәкъдим ясады, аны озак кул чабулар белән хупладылар.

Тантаналы утырыш барышында факультетны ТР Дәүләт Советыннан рәхмәт хаты белән, агрономия факультеты укытучыларын һәм хезмәткәрләрен күпьеллык һәм намуслы хезмәтләре өчен дәүләт бүләкләре һәм мактау грамоталары белән бүләкләү булды.

Юбилей чарасының һәр кунагы агрономия факультетының тарихына багышланган, аның галимнәре һәм укытучылары тарафыннан әзерләнгән матур китап белән бүләкләнде.

Юбилей чараларының бизәге ТРның ике дәүләт телендә яңгыраган рус һәм татар телләрендә музыкаль номерлар булды.