Казан ДАУ «Агробиотехнопаркы»нда кыр тәҗрибәләрен һәм орлыкчылык участокларын тәкъдир итү булды

Казан ДАУның «Агробиотехнопаркы» Татарстан Республикасы Президенты Р. Н. Миңнеханов ярдәме белән Татарстан Республикасы Лаеш районының Нармонка бистәсе территориясендә оештырылды. Ул АПК студентларын һәм белгечләрен гамәли укыту үзәге, шулай ук авыл хуҗалыгында инновацион технологияләрне апробацияләү һәм тиражлау мәйданчыгы булып тора.

Агымдагы елда Агробиотехнопарк территориясендә, 100 га мәйданда, партнер-авыл хуҗалыгы предприятиеләре белән берлектә, республиканың төп культураларында 30 дан артык кыр тәҗрибәсе тупланган: бодай, арпа, көнбагыш, кукуруз, рапс, рыжик, борай, карабодай, бәрәңге һ.б.. Шулай ук авыл хуҗалыгы культураларының перспективалы сортларын селекцияләү һәм орлыкчылык алып барыла.

13 июльдә Агробиотехнопарк базасында Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры М. А. Җәббаров катнашында аграр университетның кыр тәҗрибәләрен һәм орлыкчылык участокларын тәкъдир итү булды. Министр авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре өчен мондый мәйданчыкларның файдалы булуы һәм авыл хуҗалыгы формированиеләре җитәкчеләрен һәм белгечләрен кыр шартларында уңышның күләменә һәм сыйфатына, эшкәртү шартларына һәм технологияләренә бәйле рәвештә өйрәнү өчен чакыру кирәклеге турында билгеләп үтте.

28 июльдә «Агробиотехнопарк» базасында Татарстан Республикасы муниципаль районнарының авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәләре өчен аграр университетның кыр тәҗрибәсен һәм орлыкчылык участокларын тәкъдир итү булды, алар арасында Алексеевск, Арча, Балтач, Буа, Биектау, Кайбыч, Лаеш һ. б. бар иде. Презентация катнашучыларда зур кызыксыну уятты, күп кенә сораулар бирелде. Аларга Казан ДАУның әйдәүче галимнәреннән квалификацияле җаваплар бирелде. Катнашучылар әлеге чараның файдалы булуын билгеләп үттеләр һәм оештыручыларга рәхмәт белдерделәр.