Казан ДАУ «Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек куркынычсызлыгы: технологияләр, инновацияләр, базарлар, кадрлар» халыкара фәнни-гамәли конференциясе ачылды

13-14 ноябрьдә Казанда һәм Самарада «Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек куркынычсызлыгы: технологияләр, инновацияләр, базарлар, кадрлар» дигән халыкара фәнни-гамәли конференция уза. Ул Казан ДАУ, КДВМА һәм Самара ДАУ тарафыннан оештырылган.

• РФ авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы
  • ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы
  • Самара өлкәсе авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы
  • Россия Фәннәр академиясенең авыл хуҗалыгы фәннәре бүлекләре
  • Самара өлкәсе мәгариф һәм фән министрлыгы
  • ТР мәгариф һәм фән министрлыгы
  • ТР Фәннәр академиясе
  • Россия Фәннәр академиясенең Самара фәнни үзәге

тарафыннан үткәрелә.

Конференциянең ассоциацияләнгән партнерлары:

13 ноябрьдә пленар утырыш булды, анда 200дән артык кеше катнашты. Катнашучыларга сәламләү сүзләре белән Казан ДАУ ректоры Вәлиев А. Р. һәм КДВМА ректоры Равилов Р. Х. мөрәҗәгать иттеләр.

Конференциядә агрономия һәм үсемлекчелек, аграр җитештерү, азык-төлек продуктлары һәм ветеринария продуктлары җитештерү иминлеген тәэмин итү, авыл хуҗалыгында заманча механикалаштыру һәм техник сервис, АПКны икътисад һәм кадрлар белән тәэмин итү мәсьәләләре белән бәйле күп кенә мәсьәләләр буенча фикер алышу планлаштырыла.

Сержанов И. М. — а.х.ф.д., профессор, Казан ДАУ агрономия факультеты деканы; Сафин Р. И. — а.х.ф.д., профессор, ТР ФА әгъза-корреспонденты; Доктор Тайлан Аксу – Ван университеты профессоры, Төркия; Фәйзрахманов Җ. И. — и.ф.д., ТР Фәннәр академиясе академигы, профессор; Дирк Барневиц — медицина техникасы һәм биотехнологиясенең фәнни-тикшеренү үзәге, Бад-Лангенсальца, Германия; Җиһаншин Б. Г. — т.ф.д., профессор, РФА профессоры, Казан ДАУ укыту – тәрбия эшләре буенча беренче проректоры; Алимов А. М. –вет.ф.д., КДВМА профессоры һ.б. пленар докладлар белән чыгыш ясадылар.

Конференциядә катнашучылар зур кызыксыну белән фәнни хәбәрләрне тыңладылар, шуннан соң актив дискуссияләр ачылды.

Гомумән алганда, конференциянең оештыру комитеты адресына турыдан-туры катнашу өчен 200 дән артык гариза һәм читтән торып катнашу өчен 200 гә якын гариза килде. Фәнни эшләр Россиянең төрле төбәкләре һәм башка илләрдән (68% катнашучы) тикшеренүчеләр тарафыннан тәкъдим ителгән. Атап әйткәндә: РФ субъектлары (68% катнашучы): Краснодар крае, Волгоград өлкәсе, Вологда өлкәсе, Воронеж өлкәсе, Ижевск өлкәсе, Киров өлкәсе, Кемерово өлкәсе, Мәскәү һәм Мәскәү өлкәсе, Ульяновск өлкәсе, Рязань өлкәсе, Тверь өлкәсе, Новосибирск өлкәсе, Пезен өлкәсе, Самара өлкәсе, Марий Эл Республикасы һәм Башкортостан Республикасы, Бурятия Республикасы. Чит ил катнашучылары (катнашучыларның 10%): Белоруссия, Казахстан, Таҗикстан, Молдова, Үзбәкстан, Германия, Төркия, АКШ, Финляндия, Португалия, Нидерланд, Польша, Италия.

14 ноябрьдә конференция үз эшен дәвам итәчәк.