Казан ДАУ делегациясенең «КАМАЗ» ГАҖнә визиты

Бүген Казан ДАУ делегациясе, ректор Вәлиев А.Р., инфраструктура үсеше һәм җитештерү эшчәнлеге буенча проректор Хәмидуллина Н.Н., агробизнеста машиналар һәм җайланмалар кафедрасы мөдире Хәлиуллин Д.Т., машиналарны эксплуатацияләү һәм ремонтлау кафедрасының өлкән укытучысы Сабиров Р.Ф. составында Яр Чаллы шәһәрендә «КАМАЗ» машина төзелешенең гамәли квалификацияләренең күп функцияле үзәгендә булдылар. МЦПК директоры Карымов С.В. үзәкнең эше белән җентекләп таныштырды. Күпфункцияле үзәк – производствога максималь якын булган инновацион уку йорты. Аның эшчәнлеге кыска вакытлы һөнәри белем бирү программаларын тормышка ашыруга юнәлдерелгән. Үзәк «КАМАЗ» ГАҖ хезмәткәрләренең квалификациясен күтәрүгә һәм персоналны яңа һөнәргә өйрәтүгә исәпләнгән. Моннан тыш, МЦПК профильле белем бирү учреждениеләре студентлары өчен махсус дисциплиналар буенча укыту-гамәли дәресләр үткәрү, чит оешмалар һәм шәхси затлар өчен укыту мәйданчыгы булачак.

Визит программасы кысаларында «КАМАЗ» ГАҖнең роботлаштыру буенча директор урынбасары һәм К(П)ФУ лабораториясе директоры Ганиев Р.М. белән очрашу булды, алар машина төзелеше процессларын автоматлаштыру һәм роботлаштыру лабораториясенең ничек эшләвен, җиһазларның билгеләнешен һәм аларны практик кулланышын күрсәттеләр.

Соңыннан делегация Казан ДАУның стажерлары, студент-практикантлары белән очрашу өчен автомобиль җыю заводы конвейерында булды.