Казан ДАУ вәкилләренең «КАУСАР» авыл хуҗалыгы тәэмин итү һәм сату (сәүдә) кулланучылар кооперативына эшлекле визиты

2021 елның 17 февралендә Казан ДАУ вәкилләре эшлекле визит белән Лаеш муниципаль районының «КАУСАР» кооперативында булдылар. Визитның максаты – «Каусар» фабрикасында үрдәк продукциясен эшкәртү буенча студентларны гамәли әзерләүне оештыру турында фикер алышу иде.

Фабриканың төп юнәлеше — продукцияне эшкәртү-үрдәкләрнең суытылган түшкәләрен һәм башка өлешләрне сатуга әзерләү. Колбасалар, сосиска, пилмән һ.б. аз күләмдә җитештерелә. Очрашуда беренче проректор-фәнни һәм халыкара эшчәнлек буенча проректор Җиһаншин Булат Госман улы, агрономия факультеты деканы Сержанов Игорь Михайлович һәм техносфер куркынычсызлыгы кафедрасы мөдире Гаязиев Илнар Наил улы катнаштылар.

Оешма вәкиле фабрика буенча экскурсия үткәрде һәм оешма хезмәткәрләренең эш шартларын һәм бөтен технологик процессны күрсәтте. Визит барышында укучыларны гамәли әзерләүне оештыру һәм университетны тәмамлаучыларны эшкә урнаштыру өчен алга таба хезмәттәшлек итү буенча башлангыч килешүләргә ирешелде.

Университет вәкилләре җитештерүнең югары дәрәҗәдә булуын билгеләп үттеләр. Ул студентларга практик әзерлек кысаларында терлекчелек продукциясен җитештерүнең һәм эшкәртүнең тулы циклын өйрәнергә, шулай итеп, университетны тәмамлаучылардан эш бирүчеләр таләп итә торган кирәкле компетенцияләрне алырга мөмкинлек бирәчәк.