«Татарстан фәне һәм яшьләре – киләчәккә бер адым» мәктәп укучыларының фәнни-гамәли конференциясе

Конференция мәктәп укучыларының интеллектуаль-иҗади потенциалын үстерү, тикшеренү сәләтләрен һәм һөнәри юнәлеш бирү күнекмәләрен камилләштерү юлы белән үткәрелде.

17 мартта конкурс эшләрен яклау булды. (2 этап конференции)

Сәламләү сүзе белән инфраструктур үсеш һәм җитештерү эшчәнлеге буенча проректор Наил Нурулла улы Хәмидуллин, чыгарылыш сыйныф укучыларын югары уку йортына кадәр әзерләү һәм эшкә урнаштыру үзәге җитәкчесе Гүзәл Рәфкать кызы Фәссахова чыгыш ясады. Барлык катнашучыларга кызыклы ачышлар, уңышлар теләделәр.

Конференциядә Балтач, Буа, Бөгелмә, Баулы, Түбән Кама, Әлмәт, Чистай, Мөслим, Югары Ослан, Саба, Әлки муниципаль районнарыннан һәм Казан шәһәреннән барлыгы 56 укучы катнашты. 10 катнашучы үз проектлары белән Zoom платформасы аша кушылдылар һәм дистанцион форматта катнаштылар. Алар барысы белән тигез дәрәҗәдә I урынга дәгъва иттеләр.

Секцияләрдә эш нәтиҗәле һәм конструктив дискуссия белән үрелеп барды. Катнашучыларга өстәмә сораулар бирелде, укучыларның конференциядә тәкъдим ителгән проектларда катнашуына аерым игътибар бирелде. Барлык номинацияләр буенча да бик күп кызыклы, иң югары бәягә лаек проектлар керде.

Комиссия карары буенча призлы урыннар түбәндәгечә бүленде:

Ф.И.О. Название проекта
Моя малая Родина
I место   Артемьева Дарья Вячеславовна «Мусор — это серьезно!»
I место Закиров Арслан Азатович «Роль моей семьи в истории  Татарстана»
II место  Атютина Дарья Владимировна «Значимые объекты моей малой Родины»
II место Гафиуллина Ландыш Ильшатовна «И, газиз туган җирем!»
II место Шашина Стефания Алексеевна «Собаки-герои во время Великой Отечественной войны»
III место Галиева Илюза Ильдаровна «Трагичная судьба Муртазы бая»
III место Ермошин Ярослав Антонович «Снег, как показатель загрязнения окружающей среды «
III место Имамова Гульнара Акбаровна «Жизнь, отданная людям: династия врачей Малиновских»
Язык и фольклор родного края
I место Акбирова Нафиса Римовна «Төрле халык фольклор әсәрләрендә Су ияләре»
II место Ахмадеева Адиля Азатовна «Топонимы малой родины села Старые Какерли»
II место Гильмутдинова Ляля Азатовна «Топонимика – это одна история, одна мелодия народа»
III место Гатина Аделя Ленаровна «Татарский дом и отражение его  в языках»
III место Каримуллин Райнур Илфарович «Балтач районы Бөрбаш авылы һәм аның елгалары, чишмәләре тарихларын өйрәнү. Безнең көннәр елъязмасы»
Сельские профессии
I место Хисамиева Азалия Фидаилевна «Профессии села вчера, сегодня, завтра…»
II место Антонов Денис Вячеславович «Агроном- профессия настоящего и будущего»
III место Минхайдарова Алия Рамилевна «Агроном – профессия будущего»
Юный предприниматель
I место Газизуллин Карим Ирекович «Самопрезентация – мой имидж»
II место Куртымова Варвара Сергеевна, Гущина Карина Александровна, Ильичева Арина Дмитриевна «Проект по выращиванию рассады цветов на пришкольном учебно-опытном  участке»
II место Садиков Амир Рамисович «Бизнес-план инкубатория «Три несушки»»
Цифровая экономика
I место Шамсутдинов Ранил Айратович «Робот — помощник»
II место  Захаров Артём Олегович «Практико-ориентированный проект «Наблюдательный улей «Пчелёнок»»
III место Гатауллина Аделя Айратовна «Основные экономические характеристики и инвестиционная привлекательность Балтасинского муниципального района РТ»
Село — как место развития и территория будущего
I место Нурмухаметов Дилюс Алмазович «Возрождение народного промысла ткачества в нашем селе»
II место Газизуллина Наргиза Ирековна «Ландшафтный дизайн пришкольного участка»
II место Пузанкова Анастасия Константиновна «Изучение влияния препаратов:  «Триходермин» и «Ордан» на развитие и распространенность  фитофтороза  томатов в открытом и закрытом грунте»
III место Крылова Кира Анатольевна «Козье молоко – напиток здоровья»
III место Сафаргалиев Айрат Маратович «Мед — ценнейший продукт пчеловодства»

Казан ДАУннан дипломнар һәм бүләкләр үз җиңүчеләрен көтә!

Барлык укучыларны да уңышлы чыгышлары белән котлыйбыз! Сезгә яңа ачышлар, иҗади уңышлар телибез! Остазларына, укытучыларына да аерым рәхмәт белдерәсебез килә.