Алгарыш республика программасы гранты кысаларында Казан ДАУ делегациясенең Эскишехир шәһәрендәге (Төркия) Анадолия университетына визиты булды

Дөньяда студентлар саны буенча иң эре вузларның берсе булган анадолия университетына стажировка үтү максаты (23 мең һәм читтән торып 1 миллионнан артык) Татарстан Республикасы югары уку йортларының административ-идарәче кадрларының квалификациясен күтәрү өчен уртак белем бирү программаларын оештыру мөмкинлеген өйрәнү, белем бирү мөмкинлекләрен пропагандалау һәм магистр программаларына чит ил студентларын Казан ДАУ һәм Татарстан Республикасының башка югары уку йортларының белем бирү программаларына җәлеп итү булды.

Казан дәүләт аграр университетының фәнни эш һәм цифрлы трансформация  беренче проректоры – проректоры Б.Г. Җиһаншин, стратегик планлаштыру һәм җәмәгатьчелек белән элемтә үзәге җитәкчесе Ф. Т. Нежметдинова катнашында Академик визит программасы үз эченә университет җитәкчелеге һәм структур бүлекчәләр җитәкчеләре белән эшлекле очрашулар, сөйләшүләр, уку аудиторияләре белән кампус һәм уку биналарына бару, шәһәр тарихы һәм мәдәнияте белән танышуны ала.

Академик алмашулар, уртак конференцияләр һәм басмалар үткәрү турында килешүләр төзелә.

Визитны оештыруда һәм уздыруда Татарстан Республикасының Төркиядәге вәкиллеге зур ярдәм күрсәтте: җитәкче Гатауллин А.Э., аның урынбасары Ялышев А. В., өлкән белгеч Шәмсетдинов Р. Р., шулай ук Искешәһәрдәге татар диаспорасы вәкиле, техник университет доценты Әминә Хан Айгистова.