Казан ДАУда –  Бөтенроссия Китапханә конгрессы

Казанда 19-24 май көннәрендә уза торган Конгресста катнашу өчен бөтен Россиядән 1550дән артык белгеч, шулай ук чит илләрдән (Беларусь, Һиндстан, Иран, Кытай, Куба, Сербия) махсус кунаклар һәм «Бердәмлек китапханәләренең Мәгариф коллаборациясе» проектында катнашучылар — Әзербайҗан, Әрмәнстан, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таҗикстан һәм Үзбәкстан. Конгрессның темасы Күпполяр дөньяда китапханә университет мәйданчыгында барган дискуссияләрнең мөһимлеген һәм актуальлеген чагылдыра. Казан дәүләт аграр университетында авыл китапханәләре, иҗтимагый Китапханәләр буенча секцияләр актив эшләде һәм «Китапханә биналары, архитектура, дизайн, киңлек оештыру» түгәрәк өстәле үткәрелде, анда барлыгы 200гә якын катнашучы җыелды.

Китапханә эшенең актуаль проблемалары, яшьләрне рухи-әхлакый тәрбияләүдә китапханәнең роле, шулай ук китапханәнең миссиясен белемнең төп чыганагы буларак саклау — болар барысы да әлеге дәрәҗәле чарада бәхәсләр предметы булганның бик аз өлеше генә.

Конгресс үзенең нәтиҗәле эшендә катнашучыларны яңа идеяләр, инновацияләр һәм тәҗрибә уртаклашу белән сөендерүен дәвам итте.