Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе президенты Казан дәүләт аграр университетында студентлар стартаплары презентациясендә булды

Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе президенты Рифкать Миңнеханов Казан дәүләт аграр университетының Агробиотехнопаркында Татарстан Республикасы Фәннәр академиясенең авыл хуҗалыгы фәннәре бүлегенең күчмә утырышында катнашты. Чарада «Университет технологик эшкуарлыгы платформасы»федераль проекты кысаларында инновацияләргә ярдәм фонды тарафыннан гамәлгә ашырыла торган һәркайсы 1 миллион сум күләмендә финанслау алган университетның студент стартаплары күрсәтелде.

Чарада барысы 18 инновацион студент проекты тәкъдим ителде, алар авыл хуҗалыгы җитештерүенең төрле аспектларын үз эченә ала — биотехнологияләрдән алып авыл хуҗалыгы техникасы белән идарә итүнең автоматлаштырылган системаларына кадәр.

Иң перспективалы стартаплар арасында авыл хуҗалыгы культураларының стресска каршы торучанлыгын арттыру өчен комплекслы биопрепаратлар эшләүне аерып күрсәтергә була. аны Гөлназ Шәймуллина җитәкли. Тикшеренүләр күрсәткәнчә, Bacillus mojavensis һәм Pseudomonas fluorescens нигезендә препаратлар куллану көзге бодай өчен рентабельлек дәрәҗәсен стандарт препаратлар белән чагыштырганда 28-56% ка, арпа өчен 38-28% ка, һәм соя өчен 97-346% ка арттыра.

Сиптергечнең эшче сыеклыгын бирүне җайга салу системасы, Рамил Зыятдинов тарафыннан эшләнгән, 5 атмга кадәр басым булганда 200 л/мин кадәр бирүне тәэмин итә. Технология үсемлекләрне яклау препаратларын куллануны 15% ка киметергә һәм уңышны 5% ка кадәр арттырырга мөмкинлек бирә. Система төрле типтагы сиптергечләр белән туры килә һәм өстәмә модификацияләр таләп итми.

Казан дәүләт аграр университеты ректоры, техник фәннәр докторы Айрат Вәлиев билгеләп үткәнчә:

«Безнең студентларның проектлары авыл хуҗалыгы җитештерүенең нәтиҗәлелеген арттыру өчен агросәнәгать комплексында инновацион технологияләрне куллануның яхшы потенциалын күрсәтә. Университет, аграр секторга алдынгы эшләнмәләрне кертүгә ярдәм итеп, мондый инициативаларга ярдәм итүен һәм аларны үстерүен дәвам итәчәк»

Чара ахырында Рифкать Нургали улы ассызыклады:

«Минем хыялым бар, тикшеренү студентлар эскәмиясеннән башланып, аспирантураның уку елларында дәвам итеп, стартаплар һәм диссертацияне уңышлы яклау аша узсын иде!»

Казан ДАУ Агробиотехнопаркының моңа зур ярдәм күрсәтәчәгенә шикләнмибез!