Авыл хуҗалыгы банкы нейротехниканы карьера маршрутлары төзергә өйрәтте

Авыл хуҗалыгы банкы «Мин Агрода» цифрлы платформасында «Карьера навигаторы» инновацион сервисын башлап җибәрә. Бу нейросет, машина өйрәнү технологиясе ярдәмендә оптималь эш урыннарында профессиональ үсеш маршрутын формалаштырырга ярдәм итәчәк. Инструмент Авыл хуҗалыгы банкының карьера тизләткече лидеры белән берлектә гамәлгә кертелә.

«Карьера навигаторы» сервисы ясалма интеллект нигезендә меңләгән студентлар, яңа гына эшли башлаган белгечләр һәм АПК өлкәсендә эш тәҗрибәсе булган хезмәткәрләр резюмесында укый (өйрәнә). Алынган һәм анализланган мәгълүматларга нигезләнеп, нейросет абитуриентлар өчен нинди белем, китаплар, ресурслар, курслар һәм стажировка аларга билгеле бер профессиональ юнәлештә үсәргә булыша ала.

Нейросеть платформа кулланучының хәзерге карьера позициясен исәпкә ала һәм соңгы нәтиҗәләрне исәпкә алып карьера маршрутын төзи. Мәсәлән, агроном ярдәмчесе вазыйфасында эшләүче һәм аграр өлкәдә фәнни хезмәткәр булырга теләүче хезмәткәргә «Карьера навигаторы ” узарга тиешле төп нокталарны күрсәтәчәк. Алар мондый юлны үткән кешеләрнең карьера үсешен исәпкә алып тәкъдим ителәчәк. Шул рәвешле, сервис мәктәп һәм югары уку йортларын тәмамлаучыларга да, яшь белгечләргә дә файдалы булачак.

Хезмәт шулай ук кирәкле позицияне алуга нинди юллар китерергә мөмкинлеген күрсәтәчәк – бу үзең өчен иң кулай вариантны табарга мөмкинлек бирә. Тагын бер юнәлеш – янәшә белгечлекләр эзләү. «Карьера навигаторы»  нинди һөнәрләрнең хыял һөнәренә иң якын булуын күрсәтәчәк – бу шулай ук эзләү офыкларын киңәйтә.

«Карьера навигаторы» ярдәменнән файдалану өчен «Мин Агрода»порталында резюме тутырырга кирәк. Аннан соң, сезнең карьера трекы резюмеда йөкләнгән мәгълүматлар белән тезеләчәк. Индивидуаль үсеш стратегиясе еллар дәвамында исәпләнә һәм ачык максат, файдалы китаплар, видео, курслар һәм эш урыннары сайлау тәкъдим итә. Барлык кирәкле мәгълүматлар математик техника ярдәмендә зур мәгълүматлар нигезендә эшкәртелә һәм фильтрлана.

«Карьера навигаторын» эшләүче — Иван Порядин, Н. Э.Бауман исемендәге МДТУ тәмамлаган, инновацияләргә ярдәм итү фондыннан (2022 ел) «Студентлар стартапы» конкурсында катнашучы һәм Авыл хуҗалыгы банкыннан студентлар стартаплары акселераторы. Сервис идеясе аның үзенең озак вакытлы карьера үсеше стратегиясе булмавын аңлагач барлыкка килде. Сервис командасының планнарында – эш бирүченең шәхси кабинетын эшләү, рекомендацияләр механизмын эшләү, кулланучыларны җәлеп итү һәм яңа партнерлар эзләү.

«Авыл хуҗалыгы банкы үз миссиясен авыл хуҗалыгын үстерү өчен фундаменталь көч куюда күрә. Бу үсеш динамиканы киметмәсен һәм уңышлы булсын өчен, яңа һәм квалификацияле кадрлар бик мөһим. Ел саен йөзләрчә мең абитуриент үзенең киләчәген ничек төзергә икәнлеге турында карар кабул итә, ә яшь белгечләр квалификацияләрен күтәреп, үсешен дәвам итәргә телиләр. Бу сәбәпләр аркасында без «Карьера навигаторына» игътибар иттек. Яңа үсешнең кыйммәтен яңадан бәяләү кыен-бу нейротрансмитларның перспектив юнәлешен оптималь куллану, ул барлык студентларга да, карьера үсешен дәвам итәргә теләгән белгечләргә дә файда китерә. Һәм шул исәптән эш бирүчеләргә-сервис аларга сыйфатлы кадрлар эзләүдә ярдәм итә ала», – дип шәрехләде Авыл хуҗалыгы банкының финанс технологияләрен үстерү үзәге директоры Елена Батурова.