Агробиотехнопаркта студентлар өчен практик дәрес

«Агроном сүзе кырда идарә итү генә түгел, сәнгать тә»

29 сентябрьд Казан дәүләт аграр университетының агробиотехнологияләр һәм җирдән файдалану институты профессоры Радик Сафин үзенең практик дәресен шушы сүзләр белән башлады. Алар Агробиотехнопаркка үз күзләре белән яңа эксперименталь һәм инновацион агробиокомплекс күрергә килделәр, анда авыл хуҗалыгы культуралары өчен иң заманча саклау системасын, теплицаны, метеостанцияне, уку аудиторияләрен, тулай торакны һәм башкаларны төзү тәмамлана.

Агробиотехнопаркта барысы да цифрлы игенчелек белән шөгыльләнү өчен әзерләнгән, барлык кырлар цифрлаштырылган, идарә итү үзәге реаль вакыт режимында, пилотсыз трактор, цифрлы метеостанция бар, ул климатны гына түгел, ә туфракның торышын, аның дымлылыгын да теркәргә мөмкинлек бирә. Дроннар ярдәмендә бөтен кырны күрү мөмкинлеге бар.

«Үсемлекләрне саклау һәм карарлар кабул итү өчен без табиблар буларак агрономик мониторинг алып барырга тиешбез», — дип ассызыклады Радик Ильясович. Хәтта скаут-агроном кебек һөнәр дә бар, Шерлок Холмс кебек, ул көн саен технологиянең үтәлешен һәм кырларның фитосанитар торышын тикшерә.

Профессор Сафин шулай ук агрономның сумкасы турында җентекләп сөйләде, студентларны теге яки бу кораллар белән кечкенә тәҗрибәләргә актив җәлеп итте. Бу эштә аңа агробиотехнологияләр һәм җирдән файдалану институты укытучылары профессор М.Ф. Әмиров белән доцент С.Р. Сулейманов ярдәм иттеләр.

Балаларда мондый практик дәресләр формасыннан иң уңай тәэсирләр калды.