«Бөтенроссия кыр көне»кысаларында Агробиотехнопаркка белгечләр һәм галимнәр визиты

2023 елның 7 июлендә Казан ДАУ Агробиотехнопаркының тәҗрибә кырларында, Россия кыры көне-2023 кысаларында, Россиянең төрле төбәкләреннән һәм Беларусь Республикасыннан мелиорация һәм мелиоратив игенчелек өлкәсендә эшләүче белгечләр, галимнәр һәм җитәкчеләр делегациясе булды.

Инфраструктура үсеше һәм җитештерү эшчәнлеге проректоры Н.Н. Хәмидуллин кунакларга Агробиотехнопарк булдыру максатлары һәм бурычлары, аның структурасы һәм үсеш перспективалары турында җентекләп сөйләде.

Агробиотехнологияләр һәм җирдән файдалану институтының гомуми игенчелек, үсемлекләрне саклау һәм селекция кафедрасы мөдире, профессор Р.И. Сафин очрашуда катнашучыларны тәҗрибә кырлары территориясендә үткәрелгән тикшеренүләрнең төп фәнни юнәлешләре белән таныштырды.

Тәҗрибә бүлмәләрен карау барышында кунакларга бөртекле культуралар селекциясе, үсемлекләрнең туклануын оптимальләштерү, игенчелекне биологизацияләү буенча кыр тәҗрибәләре тәкъдим ителде.

Очрашу ахырында барлык катнашучылар Казан ДАУның тәҗрибә кырларына бару мөмкинлеге өчен рәхмәт белдерделәр.