Иран Ислам Республикасы Азад ислам университеты делегациясе визиты

2023 елның 28 сентябрендә Казан ДАУ-да Иран Ислам Республикасы Азат  Ислам университетының вәкиллекле делегациясе булды.

Иран делегациясен:

Бижан Ранджбар делегация җитәкчесе Азат  Ислам университеты проректоры;

Сейед Али Тахери Горган шәһәрендәге Азат  Ислам университеты ректоры;

Мөхәммәдәли Нади Хурасгани Азат  Ислам университетының Мәгариф һәм һөнәри фәннәр вице-президенты;

Мехди Гариб Горган шәһәрендәге университетның ресурсларны үстерү һәм идарә итү проректоры;

Хөсәен Аджам Нороузи Голестан провинциясен координацияләү һәм планлаштыру урынбасары;

Али Дарвиши Иран Ислам Республикасы кооперациясе, хезмәт һәм социаль тәэмин итү вәкиле.

Эшлекле очрашу барышында Казан ДАУ ректоры Айрат Вәлиев Казан ДАУ, төп әзерлек юнәлешләре, фәнни проектлар һәм инновацияләр турында җентекләп сөйләде. Кунаклар үз университетлары турында кыскача мәгълүмат белән уртаклаштылар, ул 1982 елда нигезләнгән һәм университетлар һәм җәмәгать колледжлары системаларының иң зур комплексы булып тора, ул дөньяда зурлыгы буенча алтынчы университет булып тора. Анда 1 миллионнан артык студент укый.

Ике як та Казан дәүләт аграр университеты һәм Иранның Азат Ислам университеты арасында авыл хуҗалыгы һәм гуманитар фән өлкәләрендә уртак мәсьәләләр шактый күп дигән фикер белдерде. Уртак проектларны гамәлгә ашыру турында тәкъдимнәр яңгырады.

Азат Ислам университеты делегациясе белән очрашу нәтиҗәсендә Иран Ислам Республикасының Азат  Ислам университеты һәм Казан дәүләт аграр университеты арасында алдан сөйләшү нигезендә хезмәттәшлек турында килешү төзү кабул ителде.