Казан ДАУ Агробиотехнопаркында университетның профессор-укытучылар составы белән киңәшмә

29 сентябрьдә Казан ДАУның Агробиотехнопаркында университетның профессор-укытучылар составы белән производство киңәшмәсе узды.

Киңәшмә алдыннан инфраструктура үсеше һәм производство эшчәнлеге проректоры Наил Хәмидуллин экскурсия оештырды. Ул яңа инфраструктура объектлары турында җентекләп сөйләде: авыл хуҗалыгы культуралары өчен заманча саклау урыннары системасы, метеостанция теплицалары, уку аудиторияләре, тулай торагы һәм башка бик күп нәрсәләр.

Казан ДАУ ректоры Айрат Вәлиев университетның профессор-укытучылар составы белән киңәшмәдә: «безгә шундый база кирәк иде һәм хәзер ул бездә бар», – дип ассызыклады. Соңгы елларда биредә укытучылар, галимнәр, агробиотехнологияләр һәм җирдән файдалану институты, Механизация һәм техник сервис институты студентлары зур эш алып баралар. Вакыт җитте һәм башка структур бүлекчәләрне тоташтыру өчен мөмкинлекләр барлыкка килде.

Ул аерым ассызыклаганча, һәркемгә монда үз урынын табарга кирәк, шул исәптән авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә һәм компанияләргә кирәк булган фәнни тикшеренүләр үткәрергә, заказчы икътисадның реаль секторы булырга тиеш. Бу кырлар тере китап, һәм фәннәр укытуны тамырдан яңадан карап чыгарга кирәк.  «Барысы да бүгенге көнгә һәм иртәгә булачак нәрсәләргә бәйле булырга тиеш», – дип чакырды Айрат Рәсимович.

Нәтиҗәдә, эш юнәлешләре турында уйланырга һәм үз тәкъдимнәрен тәкъдим итәргә килештеләр.