Казан ДАУ студентлары «Чиста уеннар» экологик ярышларында катнаштылар

29 апрельдә экология җәмәгатьчелеге катнашучылары, шулай ук Казан дәүләт аграр университеты студентлары Казан шәһәренең «Рус — немец Швейцариясе» локациясендә «Эковесна 2023» үзәк республика өмәсе кысаларында «Чиста уеннар» экологик ярышларында катнаштылар.

Уенның асылы: командаларга билгеле бер территориядә өч фракциягә бүлеп чүп җыярга кирәк. Җыелган һәр чүп-чар капчыгы өчен командаларга мобиль кушымтада баллар исәпләнә. Ә иң күп балл җыйган командалар чараның партнерларыннан кыйммәтле бүләкләр ала.

Гомуми көч белән 5,5 тонна калдык җыелган, җыелган калдыкларның 15% гына катнаш калдыклар, ә калганнары эшкәртелә торган фракцияләр тәшкил иткән:

– 240 капчык пластик;

– 82 капчык металл;

188 капчык пыяла.

Өмәдән тыш, агач утырту, эко-сумкасын язу, шулай ук башка мастер-классларда катнашу мөмкинлеге дә бар иде.

Өмәдән соң барлык катнашучыларны кыр кухнясы көтте. Тәмле төшке аш вакытында без барыбыз белән дә якыннанрак таныштык һәм киләчәк чаралар турында фикер алыштык.