Казан дәүләт аграр университетына Малайзия делегациясе, Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары килде.

“Россия – Ислам дөньясы: KazanForum 2023” форумы кысаларында Казан дәүләт аграр университеты Малайзиядән делегация кабул итте. Делегацияне Малайзиянең авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек куркынычсызлыгы министры Мохамад Сабу җитәкли.

Институт белән танышу гадәти буенча музейдан башланды, анда делегатлар йөз еллык фәнни мирас, мәшһүр тәмамлаучылар һәм институтның заманча хәле турында белделәр.

Казан дәүләт аграр университеты ректоры Вәлиев A.Р. кунакларны университетның фәнни һәм мәгариф эшчәнлегенең төп юнәлешләре белән таныштырды. Очрашу дәверендә биотехнологиядә тикшеренүләрне үстерү мәсьәләләренә аерым игътибар бирелде.

Профессор Сафин Р.И. катнашында Институтның заманча уку сыйныфлары күрсәтелде. Кунаклар институтның индустриаль партнёрлар һәм төзелгән профильле сыйныфлар белән хезмәттәшлеге белән кызыксынды.

Агроэкологик тикшеренүләр үзәге лабораторияләренә бару барышында биотехнология һәм үсемлекләрне яклау өлкәсендә фәнни эшнең төп юнәлешләре тәкъдим ителде. Институтның органик продукция һәм хәләл продукциясе җитештерү өлкәсендәге эшләре аеруча кызыксыну уятты.

Очрашу нәтиҗәләре буенча Малайзиянең авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек куркынычсызлыгы министры Мохамад Сабу Малайзиянең фәнни-мәгариф учреждениеләре белән Казан дәүләт аграр университеты белән хезмәттәшлеккә кызыксыну белдерде.