Казан дәүләт аграр университетында «АгроНТРИ-2023»конкурсының төбәк этабы уза

11-13 май көннәрендә «Казан дәүләт аграр университеты» югары белем бирү федераль дәүләт бюджет мәгариф учреждениесендә «АгроФТҮИ-2023»конкурсының төбәк этабы уза.

«АгроФТҮИ-2023» Бөтенроссия конкурсы Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының фәнни-технологик сәясәт һәм мәгариф Департаменты, Цифрлы үсеш департаменты һәм агросәнәгать комплексының дәүләт мәгълүмат ресурслары белән идарә итү департаменты ярдәме белән «Агросәнәгать комплексы һәм балыкчылык мәгариф учреждениеләре ассоциациясе» коммерциячел булмаган оешмасы белән берлектә авыл мәктәпләре һәм кече шәһәрләрнең гомуми белем учреждениеләренең 5-11 сыйныф укучылары арасында инновацияләргә ярдәм фонды тарафыннан үткәрелә.

Конкурс 9 номинация буенча үткәрелә: 1. Агрокоптерлар 2. Агророботлар; 3. АгроКосмос; 4. АгроМетео; 5. АгроБио; 6. ДоброПчел; 7. АгроСмарт; 8.АгроВет; 9. Агророверлар. Соңгы өч номинация беренче тапкыр үткәрелә.

Ярышларның көндезге этабында Татарстан Республикасы, шулай ук Чувашия Республикасының якын төбәкләреннән, Пермь краеннан, Ырымбур һәм Түбән Новгород өлкәләреннән укучылар катнаша. Мәктәп укучылары үзләренең практик белемнәрен цифрлы авыл хуҗалыгы белән бәйле алдынгы технологияләрдә күрсәтәләр, мәсәлән, төгәл игенчелек, роботлаштыру, космоска төшерү, метеорология, биотехнология, ветеринария һәм умартачылык цифрлы технологияләр кулланып. Казан дәүләт аграр университеты укытучылары һәм хезмәткәрләре конкурс чараларын оештыруда да, экспертлар озата баруында да актив катнашалар.

«АгроФТҮИ-2023» конкурсында катнашучылар ярышларның әлеге этабында уңыш һәм җиңү яулау өчен үзләренең талантларын, сәләтләрен һәм оригинальлекләрен күрсәтә алдылар дип өметләнәбез!