Казан дәүләт аграр университетының Агробиотехнопаркында “Аграр фән кыры көне – 2023” үткәрелде.

26 июньдә Казан дәүләт аграр университетының Агробиотехнопаркында “Аграр фән кыры көне – 2023” үткәрелде, анда Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Дмитрий Яшин, Татарстан муниципаль районнары авыл хуҗалыгы башкармалары вәкилләре, агрономнар һәм агроинженерлар катнашты.

Бу юлы чараның төп темасы: “Климатик үзгәрешләр шартларында Татарстан Республикасы игенчелегенең тотрыклы үсешен фәнни тәэмин итү” мәсьәләсе. Агробиотехнопаркның ике гектарында авыл хуҗалыгы кибетләренең төрле үрнәкләре, заманча авыл хуҗалыгы техникасы күрсәтелде, экскурсияләр һәм кыр тәҗрибәләрен карау үткәрелде.

Профессор Радик Сафин паркның базасында фәнни тикшеренүләрнең төп юнәлешләре турында, шул исәптән биологияләштерү алымнарын эшләү буенча җитештерү тәҗрибәсе, углерод эзен киметү һәм үсемлекчелекне агрометеорологик тәэрологик тәэлеклек итү шартларында биопетләрен кулләү өстәү өстәүләре турында биопләре турында турында сөйләде.

Казан дәүләт аграр университеты ректоры Айрат Вәлиев яшь галимнәр эшенең мөһимлеген ассызыклады һәм яңа фәнни-җитештерү отрядлары турында сөйләде. Чарада катнашучылар оештыручыларга рәхмәт белдерде һәм кунакчыллыкка риза булды.