Казан дәүләт аграр университетының 100 еллыгы уңаеннан тантаналы чаралар

16 сентябрьдә Казан дәүләт аграр университетын котларга Мәскәүдән һәм Россия Федерациясенең төрле төбәкләреннән, Татарстан Республикасыннан һәм Казан шәһәреннән 300дән артык кунак килде. Алар арасында министрлыклар һәм муниципаль хакимият органнары җитәкчеләре, агробизнес һәм АПК вәкилләре, белем бирү һәм фәнни учреждениеләр җитәкчеләре, чыгарылыш сыйныф укучылары, укытучылар, студентлар һәм ветераннар бар.

Бәйрәм чарасында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашты.

Ректор Айрат Вәлиев сәламләү сүзендә университетның данлы тарихы турында кыскача сөйләде һәм укытучыларга, ветераннарга рәхмәт белдерде.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Казан дәүләт аграр университеты коллективына «Татарстан Республикасы алдындагы казанышлары өчен»орденын тапшырды. Бүләк фән үсешендәге күренекле казанышлары һәм авыл хуҗалыгы өчен югары квалификацияле белгечләр әзерләүгә зур өлеш керткәне өчен тапшырылды.

«Университетның актив рәвештә үсүе куанычлы – югары уку йорты базасында белем бирү учреждениеләре һәм бизнес-бергәлекләрнең инновацион моделе эшләнгән һәм гамәлгә ашырылган, – диде Рөстәм Миңнеханов сәхнәдән.

-Уникаль укыту-демонстрация һәм укыту-җитештерү үзәкләре булдырылды».

Татарстан Президенты билгеләп үткәнчә, югары уку йортының 12 фәнни мәктәбе илнең авыл хуҗалыгы фәнендә алдынгы урыннарны били. Университет агросәнәгать комплексында яңа технологияләрне эшләү, апробацияләү һәм гамәлгә кертү өчен платформа сыйфатында чыгыш ясый. Алар арасында — Агробиотехнопарк төзү проекты, ул әйдәп баручы уку йортлары, фәнни-тикшеренү учреждениеләре һәм агробизнес ресурсларын берләштерергә тиеш.

«Мин монда укыганым белән горурланам! Университет дипломы һәрвакыт сыйфат билгесе булды. Алга таба да шулай булыр дип ышанам. Безгә бу юлламаны биргән укытучыларга аерым рәхмәт әйтәсем килә. Әйдәгез, бу залдагыларга да, безнең белән булманнарга да алкышлар белән рәхмәт әйтик. Сезнең коллектив киләчәктә дә республиканың агросәнәгать комплексы һәм авыл хуҗалыгының конкуренциягә сәләтлелеген тәэмин итәргә сәләтле”, – диде Рөстәм Миңнеханов.

Татарстан Президенты алдынгы белгечләргә Татарстан Республикасы дәүләт бүләкләрен тапшырды (Мактаулы исемнәр, ТР Президенты Рәхмәт хатлары). Шулай ук Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының ведомство бүләкләре тапшырылды.

Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министры Дмитрий Николаевич Патрушев исеменнән котлауны Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы Киңәшчесе, Россия Федерациясе аграр югары уку йортлары ассоциациясе генераль директоры Виктор Бердышев тапшырды. Дәүләт Киңәшчесе, Россия Федерациясе Хезмәт Герое Минтимер Шәймиев исеменнән җылы котлаулар яңгырады: «Чыгарылыш сыйныф укучысы булуым белән горурландым һәм горурланам. Белемнән тыш, безгә гомер буе хезмәт итәргә, яратырга һәм барлык мәнфәгатьләребез чыганагына хөрмәт белән карарга куштылар».

Коллектив адресына котлау сүзләре белән Мәскәү, Уфа, Самара, Ульяновск, Саратов, Санкт-Петербург, Ижевск, Пенза, Оренбург, Красноярск, Курск, Урал, Пермь, Курган, Чувашия, Казан ректорлары вәкилләре чыгыш ясады. Шулай ук университетны юбилее белән Россия Фәннәр академиясе академигы Петр Чекмарев – университетны тәмамлаган һәм Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе президенты Мәгъзүм Сәлахов котлады. Котлаулар һәм рәхмәтләр белән чыгарылыш сыйныф укучылары, Индустриаль партнерлар һәм ветераннар чыгыш ясады.

Чарада шулай ук Россия аграр югары уку йортлары ассоциациясе генераль директоры Виктор Бердышев, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җаббаров, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин, Казан мэры Илсур Метшин һәм башкалар катнашты.

Тантана университет гимны белән тәмамланды.