«Мин эштә»

«Мин эштә» — яшьләр эшкуарлыгын үстерү программасы 2022 елның гыйнварында Россия Мәгариф министрлыгы ярдәме белән «Капитаннар» мәгариф программаларына ярдәм итү Хәйрия фонды тарафыннан оештырылган. Программа иҗади яшьләрне тәрбияләүгә юнәлдерелгән һәм үз сәләтен күрсәтү, бизнес-идеяләрне тормышка ашыру өчен тигез мөмкинлекләр бирергә тиеш.

Программа сезонлы (бер сезон – 5 ай) тормышка ашырыла. Бүгенге көндә программада 85 000нән артык кеше катнашты, шуларның 9000 студенты программаны тәмамлады, шуларның 3500е өч көнлек эшкуарлык интенсивлары үтте. 500дән артык төбәк эшкуары эксперт булды. Программа эшкуарлык һәм остазлык компетенцияләрен үстерүче икенче һәм өченче курс югары уку йортлары студентлары өчен практика, курслар һәм чаралар җыелмасыннан тора.

Программага кергәннән бирле катнашучыларны эшкуарлык тәҗрибәсе булган яшь остаз озата бара. Катнашучылар махсус җыелма кампания ярдәмендә җәлеп ителә, шуннан соң берничә этаптан (идеядән әзер прототипка кадәр) торган һәм эксперт-практикларның консультацияләрен үз эченә алган эшкуарлык курсы уза. Нәтиҗәдә махсус региональ чараларда тәкъдим ителә торган команда проектлары була, аларда катнашучылар үз идеяләрен һәм продукт прототипларын тәкъдим итә.

Программа 3 төп блокны үз эченә ала:

Зур эшмәкәрлек турниры – программаны тормышка ашыруның барлык төбәкләрендә үткәрелә торган эшмәкәрлек юнәлешендәге уен ярышлары тренинглары сериясе. Югары уку йортлары эчендәге чаралар нәтиҗәләре буенча федераль рейтинг формалаша. Турнир нәтиҗәләре буенча иң күп балл җыйган Россия буенча ТОП-5 команда Мәскәүгә федераль масштабтагы бизнесменнар белән махсус эшкуарлык сессиясенә чакырыла, анда җиңүчеләр үз бизнес-проектлары идеяләрен уйлап таба яки эшкәртә алачак. 2022 елда турнирның 2 сезоны үткәрелде, анда 29 000 студент һәм 295 вуз катнашты.

Белем бирү курсы – 8 атналык курс, анда 3-5 кешедән торган командаларда катнашучылар бизнес идеясен булдырудан алып яшь остазлар ярдәмендә беренче сатуларга кадәр прототип булдыруга кадәр этаплар уза. Эксперт ярдәмен региональ практика экспертлары, шул исәптән курс вакытында үткәрелгән махсус «воркшопларда» тәэмин итәләр.

«Июлька» студентлар фестивале-программаның булачак остазларының Мәскәү өлкәсендә профильле укыту элементлары булган Төбәкара палаткалы сәфәре. Белем бирү курсында катнашучылар арасыннан остазлар әзерләүнең беренче этабы булып тора.

Контакт йөзе:

Зайцев Георгий Сергеевич, «Капитаннар» хәйрия фондын үстерү директоры, «Мин эштә» программасы җитәкчесе, тел.: +7(962)9053338, электрон почта адресы: zaytsev@captainsbelgorod.ru