«Проект эшчәнлегендә Җир Хартиясе принципларын тормышка ашыру» түгәрәк өстәле

19 сентябрьдә Казан дәүләт аграр университетында «Проект эшчәнлегендә Җир Хартиясе принципларын тормышка ашыру» дигән түгәрәк өстәл узды

Оештыручылар булып «Татарстан – Яңа гасыр» республика иҗтимагый хәрәкәте һәм Казан дәүләт аграр университеты тора.

Ректор Айрат Вәлиев һәм түгәрәк өстәл кунаклары чыгышында яңгыраган төп идея бик мөһим һәм кирәкле иде: «Табигать белән гармониядә яшәргә!». «Татарстан – Яңа гасыр» хәрәкәте башкарма комитеты рәисе, ТР Дәүләт Советы депутаты Алсу Тарханова билгеләп үткәнчә, ТЯГ республика иҗтимагый хәрәкәте «Табигать белән гармонияле мөнәсәбәтләр төзү»дип аталган нәрсәгә зур игътибар бирә.

Җир Хартиясе документының әһәмияте турында ТР Фәннәр Академиясенең Экология һәм җир асты байлыкларыннан файдалану проблемалары институты директорының фәнни эшләр урынбасары Дмитрий Иванов, ТР Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының мәгълүмат системалары һәм экологик агарту идарәсе башлыгы Дамир Вәлиуллин, ТР Мәгариф һәм фән министры урынбасары Алсу Әсәдуллина, ТР Фәннәр академиясенең мөхбир әгъзасы, урман хуҗалыгы һәм Экология факультеты профессоры Харис Мусин чыгышларында әйтелде.

Түгәрәк өстәлдә катнашучылар укучыларны фәнни-тикшеренү эшчәнлегенә җәлеп итү технологияләре һәм мотивациясе турында искиткеч хәбәрләр белән чыгышлар ясадылар, алар арасында мәктәп директорлары һәм укытучылары, Татарстан Республикасының төрле районнарыннан балалар бакчалары тәрбиячеләре бар иде. Шулай ук түгәрәк өстәл эшендә Казан ДАУ укытучылары һәм студентлары катнашты.

Казан ДАУ утырышлар залында укучыларның эшләреннән импровизацияләнгән күргәзмә оештырылды.

Ахырда «Безнең йорт – җир — 2023»төбәкара педагогик проектлар конкурсында җиңүчеләрне бүләкләү булды.