Селекционерлар һәм орлыкчылар милли берлеге делегациясенең Казан дәүләт аграр университетына визиты

2023 елның 8 июлендә «Бөтенроссия кыр көне» эше кысаларында агроэкология һәм җирдән файдалану институтына селекционерлар һәм орлыкчылар милли берлеге делегациясе килде. Генераль директор А.В. Михелев һәм генераль директорның беренче урынбасары Ю. Л. Гончаров агробиотехнологияләр һәм җирдән файдалану институты тарихы белән таныштылар, агроэкологик тикшеренүләр үзәге лабораторияләрен, шулай ук уку аудиторияләрен карадылар. Түгәрәк өстәл барышында, гомуми игенчелек, үсемлекләрне саклау һәм селекция кафедрасы мөдире Р. И. Сафин кунакларны Казан дәүләт аграр университетында үсемлекләр селекциясенең тарихы һәм бүгенге торышы белән таныштырды. Аның чыгышында Россиянең төрле селекция үзәкләре белән хезмәттәшлеккә, шулай ук Татар авыл хуҗалыгы фәнни-тикшеренү институты(ТатАХФТИ) базасында кыр культуралары селекциясе һәм орлыкчылык буенча база кафедрасын булдыруга аерым игътибар бирелде. Милли берлекнең генераль директоры А.В. Михилев чыгышында әлеге оешманың төп эш юнәлешләре, шул исәптән Россиядә селекция эшен хокукый тәэмин итүдә җентекләп чагылдырылган. Аның чыгышында милли берлекнең мәгариф учреждениеләре белән хезмәттәшлегенә дә зур игътибар бирелә. Түгәрәк өстәл эшенә йомгак ясап, КазанДАУ ректоры А. Р. Вәлиев университет белән селекционерлар һәм орлыкчылар милли берлеге арасындагы хезмәттәшлек, шул исәптән Агробиотехнопаркны үстерү белән кызыксынуын ассызыклады. Бергәләп эшләгәндә селекция һәм орлыкчылык өлкәсендә агрономик кадрлар әзерләү сыйфатын күтәрүгә аерым игътибар бирергә кирәк. Түгәрәк өстәл эшендә яшь укытучылар, аспирантлар һәм агробиотехнологияләр һәм җирдән файдалану институты хезмәткәрләре катнашты. Эшне тәмамлагач, КазанДАУның селекционерлар һәм орлыкчылар Милли берлегенә керүе турында Карар кабул ителә.

Күбрәк фотолар: https://vk.com/album-200997192_294450457