Татарстан фермерлары РСХБ «Фермер мәктәбе» ндә кошчылык һәм терлекчелек буенча укулар башлады

20 сентябрьдә Татарстанда Россельхозбанкның «Фермер мәктәбе» ндә укулар башланды. 40 тыңлаучы теоретик белем алачак һәм уңышлы агропредприятиеләрдә практика узачак, «Кошчылык» һәм «Терлекчелек»белгечлекләре буенча үз бизнес-планнарын эшләячәк. Яңа килгәннәр рентабельле агробизнесны нульдән башлап җибәрергә өйрәнәчәк, ә аларның тәҗрибәле хезмәттәшләре үз хуҗалыкларының нәтиҗәлелеген арттырачак. Белем бирү программасы Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярдәме белән Казан дәүләт аграр университеты базасында тормышка ашырыла.

«Фермер мәктәбе»н ачу тантанасында Россельхозбанкның Татарстан региональ филиалы директоры Ләлә Кудерметова, Казан дәүләт университеты ректоры Айрат Вәлиев, «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ директоры Ирина Лукина катнашты.

Проектта катнашучыларга Татарстан филиалы директоры Ләлә Кудерметова тәбрикләү сүзе белән мөрәҗәгать итте. Ул билгеләп үткәнчә, «Фермерлар мәктәбе» проекты – Россиядә Россельхозбанк, Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы, Россия Федерациясе субъектлары, югары уку йортлары, крестьян (фермер) хуҗалыклары вәкилләре һәм фермерлар җәмгыяте лидерларының мөмкинлекләре, тәҗрибәсе һәм ресурслары берләштерелгән беренче мәйданчык.

«Фермер мәктәбе» – Россия аграр мәгарифенең яңа форматы, аның ярдәмендә агробизнесны чыннан да нульдән башлап төзеп була. Проектка якынча 2 ел, һәм бүген формат кирәк дип әйтергә була. Татарстан Республикасы инде ике тапкыр проектта катнашты, аны тәмамлаучылар – республиканың 17 районыннан 64 тыңлаучы. 14 укучы фермер булды, ә бизнес-планнары иң яхшысы дип табылган 20 чыгарылыш укучысы грантлар алды», – диде Ләлә Кудерметова.

Татарстанда «Фермер мәктәбе» тыңлаучылары теоретик әзерлек узачак, фермер хуҗалыклары эшенең хокукый аспектларын, финанс бизнес-модельләрен, маркетинг нигезләрен өйрәнәчәк, яңа агротехнологияләр белән танышачак, тармакның алдынгы предприятиеләрендә белем алачак. Курс бизнес-планнарны саклау белән тәмамлана.

Нәтиҗәдә, чыгарылыш сыйныф укучылары дәүләт үрнәгендәге дипломнарны проектта катнашучы югары уку йортларыннан һәм Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгыннан ярдәм чаралары алу өчен конкурс сайлап алуында катнашу мөмкинлеген ала. Катнашучылар өчен уку бушлай.