#Фәнни полк акциясе. Вәлиев Ромус Габдурахман Улы

Без #фәнни полк акциясен дәвам итәбез һәм Казан дәүләт аграр университетыннан Бөек Ватан сугышы ветераннарын һәм анда катнашучыларны искә алабыз. Университетның музейлар комплексы директоры Сибгатуллина Саимә Сәет кызына зур рәхмәт.

Вәлиев Ромус Габдурахман Улы. 1943 елда 145 нче укчылар полкы составында 1 нче Украина фронтына җибәрелә. Сержант Вәлиев Р.Г. Львов, Краков, Познань шәһәрләрен азат итә. 91 нче укчы Белград полкында бүлекчә командиры һәм взвод командиры ярдәмчесе булып хезмәт итә. 1944-1945 елларда НКВДның 173 нче аерым укчылар батальоны составында сугыша. Читтән торып 1961 елда Казан авыл хуҗалыгы институтын тәмамлый. 1965-1990 елларда – Казан авыл хуҗалыгы институтының МТП эксплуатация кафедрасы доценты. 1973-1977 елларда – авыл хуҗалыгын механикалаштыру факультеты деканы. Техник фәннәр кандидаты. Бүләкләре: II дәрәҗә Ватан сугышы ордены, «1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында Германияне җиңгән өчен» медале.