«Цифрлы икътисад шартларында бухгалтерлык исәбен һәм аудитын үстерү» 2022 халыкара фәнни-гамәли конференциясе

2022 елның 24 маенда «Цифрлы икътисад шартларында бухгалтерлык исәбен һәм аудитын үстерү» Халыкара фәнни-гамәли конференциясе узды.

Конференция Казан дәүләт аграр университетына нигез салынуның 100 еллыгына багышланган, шулай ук Татарстан Республикасында 2022 елда үткәрелә торган, Цифрлаштыру елы дип игълан ителгән чараларның чиратын дәвам итә.

Конференцияне Казан дәүләт аграр университетының бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы оештыра.

Конференцияне оештыручылар: Казахстан Республикасы Мәгариф министрлыгы, Коркыт ат исемендәге Кызылорда дәүләт университеты, Калифорния халыкара консалтинг компаниясе (Венгрия), Л. Н.Гумилев исемендәге Евразия милли университеты, Янки Купала исемендәге Гродный шәһәре дәүләт университеты.

Конференциядә катнашучыларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать иттеләр:

Кәлимуллин Марат Нәҗип улы – техник фәннәр докторы, профессор, Казан ДАУ фәнни-инновация эшчәнлеге белән идарә итү башлыгы;

Пленар утырышта докладлар белән чыгыш ясадылар:

1. Айдосова Бәхытҗамал Хангереевна – икътисад фәннәре кандидаты, Коркыт Ата исемендәге Кызылорда университетының «Финанслар, исәпкә алу һәм аудит» кафедрасы мөдире, Казахстан Республикасы, доклад темасы «Казахстан Республикасында “яшел финанслау” үсешенең алшартлары»;

2. Бычкова Светлана Михайловна – икътисад фәннәре докторы, Санкт-Петербург дәүләт аграр университеты профессоры, Санкт-Петербург, Пушкин ш., Россия, доклад темасы «Хәзерге шартларда бухгалтер компетенцияләрен формалаштыруга таләпләр»;

3. Заугарова Евгения Владимировна – икътисад фәннәре кандидаты, ЮҺБ ФДБМУ «Санкт-Петербург дәүләт икътисад университеты» доценты, «Фәнни эшлекле хезмәттәшлек «Консалтинг Төркеме» проекты җитәкчесе, «Фәнни эшлекле хезмәттәшлек «Консалтинг төркеме» ҖЧҖ хуҗасы һәм генераль директоры, доклад темасы «2022 елда җәмәгать туклануы өлкәсе компанияләрендә бухгалтер, салым һәм кадрлар исәбендә үзгәрешләр»;

4. Овчинникова Мария Сергеевна – Казан дәүләт аграр университетының бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы аспиранты, доклад темасы «Органик авыл хуҗалыгына инвестицияләрне икътисадый тотуның кайбер аспектлары»;  фәнни җитәкчесе: Клычова Гүзәлия Салих кызы – икътисад фәннәре докторы, профессор, Казан дәүләт аграр университетының бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы мөдире;

5. Ганиева Алсинә Рәмис кызы – Казан дәүләт аграр университетының бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы магистранты, доклад темасы «Оешманың финанс хисаплылыгы системасында мәгълүмат формалаштыру»; фәнни җитәкчесе: Закирова Алсу Рәфкатовна – икътисад фәннәре докторы, Казан дәүләт аграр университетының бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы профессоры.

Аннары конференция эше секцияләрдә дәвам итте. Чыгыш ясаучыларның докладлары, нигездә, цифрлы икътисад шартларында бухгалтерлык исәбе, анализ һәм аудитның актуаль проблемаларына багышланган иде. Конференция нәтиҗәләре буенча барлык чыгыш ясаучыларга да конференциядә актив катнашкан өчен грамоталар тапшырылды.