17 апрельдә Казан дәүләт аграр университеты Венгриянең Генераль консулы белән очрашу узды

Казан дәүләт аграр университетында студентларның Венгриянең Казандагы Генераль консулы Сергей Сюч әфәнде белән искиткеч очрашуы узды.

Чарада шулай ук Лист институты директоры Шандор Козлов (Мәскәүдә Венгрия мәдәни үзәге) һәм Мәскәүдәге Венгрия илчелегенең фән һәм техника атташесы Андраш Марфи катнашты.

Кунаклар үз сәфәрләрен университет музеена барудан башладылар, анда музей директоры Сәимә Сибгатуллина югары уку йорты тарихы һәм аның танылган чыгарылыш укучылары турында мавыктыргыч фактлар белән уртаклашты.

Актлар залында кунакларны университет студентлары һәм укытучылары көтә. Казан дәүләт аграр университеты ректоры Айрат Вәлиев барлык катнашучыларны җылы сәламләде, мондый очрашуларның мөһимлеген ассызыклады.

Андраш Марфи әфәнде Венгриянең «Stipendium Hangaricum» дәүләт программасы һәм студентлар өчен уку мөмкинлекләре турында энтузиазм белән сөйләде. Шандор Козлов Венгрия тарихы һәм мәдәнияте буенча мавыктыргыч викторина оештырды.

Барлык кунаклар да рус телен югары дәрәҗәдә беләләр һәм үз илләре турында яратып сөйлиләр, студентлар белән аралашуга шаяртулар өстәргә онытмыйлар. Очрашу ахырында Икътисад институты директоры Венгриянең Генераль консулы Сергей Сючуга рәхмәт белдерде, мондый очрашуларның киң күзаллау өчен мөһимлеген билгеләп үтте.

Чара нәтиҗәләре буенча алга таба хезмәттәшлек турында килешүләргә ирешелде. Бу искиткеч вакыйганы Светлана Матвеева җитәкчелегендәге университетның Халыкара бүлеге оештыра.