20 апрельдә Казан дәүләт аграр университетында “Тоталь диктант” узды, ул үз вакытында шаян студентлар чарасы буларак башланды, ә хәзер бу дөньяда хәзерге рус теле һәм әдәбиятына багышланган төп мәгърифәтчелек акциясе

Чараны университетның уку-методик эш идарәсе белән берлектә философия һәм хокук кафедрасы оештыра. 2024 елда «Тоталь диктант» авторы итеп мемуарлар жанрында язучы Урал язучысы Анна Матвеева сайлана.

Текстны Татарстан Республикасының атказанган артисты, җырчы Анастасия Макарова укыды, ул татар телендә җырлар башкаруы белән билгеле. Анастасия «Дусарыбыз/күңелдәге татарлар» номинациясендә «223 ел татарлары»рейтингының беренче 10лыгына керде.

Акциядә Казан дәүләт аграр университеты студентлары да, Казан шәһәре халкы да катнашты.