2023 елгы Бөтенроссия кыр көнендә авыл хуҗалыгын тотрыклы үстерү проблемалары буенча фикер алышу булды

2023 елгы Бөтенроссия кыр көннәре кызу бара. Казан дәүләт аграр университетының күргәзмә экспозициясе актив эшли. Түгәрәк өстәлләр һәм панель дискуссияләр уза.

7 июльдә 2023 елгы Бөтенроссия кыр төбе кысаларында «Түземле авыл хуҗалыгы» панель дискуссиясе узды, аны Россия Авыл хуҗалыгы министрлыгы һәм Россия сыйфаты (Роскачество) оештырды. Анда Казан дәүләт аграр университеты ректоры Айрат Вәлиев «Агробиотехнопарк агросәнәгать комплексы өлкәсендә компетенцияләр һәм технологияләр трансферы үзәге буларак» дигән панель доклады белән чыгыш ясады. Ул катнашучыларны университет һәм Агробиотехнопаркның төп казанышлары, күрсәткечләре һәм үсеш юнәлешләре белән таныштырды. Агробиотехнопарк алдынгы һөнәри белем бирү учреждениеләренең, фәнни-тикшеренү оешмаларының, авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләренең һәм агробизнесның фәнни-белем бирү потенциалын һәм ресурсларын берләштерү нигезендә АПКның инновацион үсешенең интеллектуаль һәм технологик мәйданчыгыннан гыйбарәт. Мондый үзара бәйләнеш фәнни тикшеренүләрне апробацияләү һәм лабораторияләрдә алынган нәтиҗәләрне тикшерү, культуралар үстерү технологияләрен эксперименталь рәвештә эшләп чыгу, яңа сортлар булдыру, яңа техниканы сынау үткәрү мөмкинлеге бирде.

Панель дискуссия эшендә Казан дәүләт аграр университеты укытучылары актив катнашты. Күбрәк фотолар: https://vk.com/photo-200997192_457255016