Башкорт ДАУ ДАУда бизнес-планлаштыру дисциплинасы буенча халыкара онлайн-конкурска йомгак ясалды

Конкурс аграр югары уку йортларын әзерләүнең икътисадый һәм икътисади булмаган юнәлешләрендә белем алучылар арасында үткәрелде.

Конкурс җир шарының төрле почмакларыннан килгән студентларны берләштерде, алар арасында Казахстаннан килгән студентлар да бар – «Коркыт Ата исемендәге Кызылорда университеты»; Үзбәкстан – Ферган дәүләт университеты; Мәскәү – К. А. Тимирязев исемендәге Россия дәүләт аграр университеты-АХМ; Волгоград – Волгоград ДАУ; Казан– Казан ДАУ; Пермь – академик Д. Н.Прянишников исемендәге Пермь ДАТУ; Самара – Самара ДАУ һәм Уфа – Башкорт ДАУ. Барлыгы 45 укучы катнашты, авыл хуҗалыгы тематикасы буенча 21 эш һәм 19 эш авыл хуҗалыгы тематикасыннан тыш  тәкъдим ителде, шул исәптән уртак халыкара проектлар да бар иде. Казан дәүләт аграр университетыннан «Исәпкә алу, анализ һәм аудит» юнәлеше буенча 1 курс студенты Хәйруллина Инзилә Марат кызы «Татарстан Республикасында ат үрчетүне үстерүнең Бизнес-планы» проекты белән призёр булды (фәнни.җитәкчесе Клычова Гүзәлия Салих кызы). Шулай ук Гүзәлия Салих кызы тагын берн эшкә – «Коркыт Ата исемендәге Кызылорда университеты» студенты Жеталы кызы Перизатның «Дөге эшкәртү заводы ангарын киңәйтү һәм яңадан җиһазлау Бизнес-план» проектына фәнни җитәкче булды. Экспертлар һәм баш бәяләүчеләр 10 елдан да ким булмаган профессиональ эшчәнлек тәҗрибәсе булган алдынгы галимнәр — кандидатлар һәм фән докторлары, практиклар. Казан дәүләт аграр университетыннан эксперт булып э.ф. д., профессор Клычова Гүзәлия Салих кызы чыгыш ясады. Эшләрне бәяләүдә университетның стратегик партнеры – «Россельхозбанк» АҖ башкорт төбәк филиалы җитәкчесе — э.ф. к. Алексей Самсонов та актив катнашты. Ул билгеләп үткәнчә, студентлар яңа идеяләр тәкъдим итүдән курыкмыйлар һәм дөрес юнәлештә хәрәкәт итәләр, һәм безнең киләчәк – ул безнең чыгарылыш сыйныф укучылары. Эксперт комиссиясе рәисе – ректор Илдар Габитов, югары уку йортлары саны буенча да, конкурста катнашучылар саны һәм тәкъдим ителгән эшләр саны буенча да, катнашучыларны күбрәк җәлеп итеп, алдагы елларда бу конкурсны дәвам итү теләген белдерде. Мондый конкурсларда катнашу – ул беренче чиратта тупланган белемнәрне тикшерү һәм һәрвакыт яңа тәҗрибә алу.