2021 елның 16 мартында «Бухгалтер һөнәре – авыл хуҗалыгы җитештерүе белән нәтиҗәле идарә итүнең иң мөһим коралы» профессор Василий Петрович Петров истәлегенә багышланган IX Халыкара фәнни-гамәли конференция узды.

Әлеге конференция икътисад Институтының 60 еллыгына һәм Казан ДАУна нигез салуга 100 ел тулуга багышланган.Конференцияне Казан ДАУның бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы оештырды.

Конференцияне оештыручылар: региональ икътисад профессоры Вим Хайман җитәкчелегендәге Вагенинген (Нидерланд) университеты, Эдвард Войцех Маевкси – Варшава табигый фәннәр университеты, Лазло Карпати – Калифорния халыкара консалтинг компаниясе, Сембиева Ляззат Мыктыбек кызы -Л. Н.Гумилев исемендәге Евразия милли университеты.

Конференциядә катнашучыларга сәламләү сүзе белән РФА профессоры, фәнни һәм халыкара эшчәнлек буенча беренче проректор – проректор Җиһаншин Булат Госман улы; инфраструктур үсеш һәм җитештерү эшчәнлеге буенча проректор Хәмидуллин Наил Нурулла улы; икътисад институты директоры Низаметдинов Марат Мингали улы; бухгалтер исәбе һәм аудит кафедрасы мөдире Клычова Гүзәлия Салих кызы мөрәҗәгать иттеләр.

Пленар утырышта катнаштылар:

1. Тарасова Людмила Станиславовна — икътисад фәннәре кандидаты, Янки Купала исемендәге Гроднен дәүләт университетының финанс һәм бухгалтер исәбе кафедрасы мөдире, доцент.
  2. Збигнев Корзеб – икътисад фәннәре докторы, профессор кафедра мөдире. финанс һәм исәпкә алу политехника Белосток (Польша).
  3. Павел Неделька-икътисад фәннәре докторы, профессор, Варшавской икътисад мәктәбенең финанс рисклары белән идарә итү кафедрасы мөдире (Польша).
  4. Панков Дмитрий Алексеевич – икътисад фәннәре докторы, Белоруссия дәүләт университеты профессоры, Минск шәһәре, Беларусь Республикасы.
  5. Сембиева Ләзззәт Мыктыбек кызы – икътисад фәннәре докторы, профессор, Халыкара мәгълүматлаштыру академиясе академигы, Л.Н. Гумилев исемендәге Евразия милли университетының «Дәүләт аудиты» кафедрасы профессоры (Казахстан).
  6. Юматов Василий Алексеевич – юридик фәннәр кандидаты, Н.И. Лобачевский исемендәге Түбән Новгород дәүләт университетының суд экспертизасы кафедрасы мөдире.
  7. Козменкова Светлана Вячеславовна – икътисад фәннәре докторы, Н.И. Лобачевский исемендәге Түбән Новгород дәүләт университетының суд экспертизасы кафедрасы профессоры.
  8. Дятлова Ангелина Федоровна – икътисад фәннәре докторы, В. Я. Кикоть исемендәге Россия ЭЭМ Мәскәү университетының Икътисад һәм бухгалтер исәбе кафедрасы профессоры.
  9. Мөхәммәдҗанов Камил Зөлкарна улы – икътисад фәннәре кандидаты, «ТИСБИ «Идарә университеты» УВО доценты, Казан шәһәре.

Василий Петрович Петров 10нан артык икътисад фәннәре кандидаты әзерләгән.  Аның укучылары арасында:

Чыгыш ясаучыларның докладлары бухгалтерлык исәбен, санлы икътисад шартларында анализ һәм контрольне үстерүгә багышланган иде.

Профессор Василий Петрович Петровның истәлегенә багышланган «Бухгалтер һөнәре – авыл хуҗалыгы җитештерүе белән нәтиҗәле идарә итүнең иң мөһим коралы» халыкара фәнни-гамәли конференция нәтиҗәле элемтәләр урнаштыру, үзебезнең һәм чит ил галимнәренең яңа эшләнмәләрен күрсәтү, бухгалтерлык исәбен, анализ һәм аудитны үстерү өлкәсендә алдынгы тәҗрибәне күрсәтү өчен абруйлы халыкара мәйданчык статусында ныгыды.