«Икътисадның стратегик үсеше шартларында бухгалтер исәбе һәм аудитның актуаль проблемалары» яшь галимнәрнең Бөтенроссия (милли) фәнни-гамәли конференциясе

2021 елның 24 мартында яшь галимнәрнең «Икътисадның стратегик үсеше шартларында бухгалтерлык исәбе һәм аудитның актуаль проблемалары» дигән Бөтенроссия (милли) фәнни-гамәли конференциясе узды.

Әлеге конференция икътисад институтының 60 еллыгына һәм Казан ДАУна нигез салуга 100 ел тулуга багышланган.

Конференцияне Казан ДАУның бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы оештыра.

Конференцияне оештыручылар: Икътисад фәннәре докторы, профессор Леонтьева Ж. Г. йөзендә «Санкт-Петербург дәүләт икътисад университеты» ЮББ ФДБМУ; икътисад фәннәре докторы, профессор Куликова Л.И. йөзендә «Казан (Идел буе) федераль университеты» ЮҺБ ФДБМУ; икътисад фәннәре докторы, профессор Алибеков Ш.И. йөзендә Төньяк-Кавказ институты (филиалы) ЮҺБ ФДБМУ «Бөтенроссия дәүләт юстиция университеты (Россия Юстиция министрлыгының РПА); профессор Козменкова С.В. йөзендә «Н. И. Лобачевский исемендәге Милли тикшеренү Түбән Новгород дәүләт университеты» ЮБ ФДБМУ.

Конференциядә катнашучыларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать иттеләр: укыту-тәрбия эшләре буенча проректор Дмитриев Андрей Владимирович; икътисад Институты директоры Низаметдинов Марат Мингали улы; бухгалтер исәбе һәм аудит кафедрасы мөдире Клычова Гүзәлия Салих кызы.

Пленар утырышта докладлар белән чыгыш ясадылар:

1. Алибеков Шаһизин Илмутдин улы – икътисад фәннәре докторы, Бөтенроссия дәүләт юстиция университетының Төньяк Кавказ институты (филиалы) профессоры;
  2. Исхаков Альберт Таһир улы – икътисад фәннәре кандидаты, Казан ДАУның бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы доценты, Идел буе дәүләт технология университеты докторы, Йошкар-Ола шәһәре;
  3. Сагдиева Энҗе Маннур кызы – магистрант, Казан ДАУның М391-01 төркеме студенты (фәнни җитәкчесе Клычова Г.С. – икътисад фәннәре докторы, профессор);
  4. Ганиева Алсинә Рәмис кызы – Казан ДАУның Б371-01 төркеме студенты (фәнни җитәкчесе Закирова А.Р. – икътисад фәннәре докторы, профессор);
  5. Мөхәммәтшина Ләйлә Нариман кызы – Казан ДАУның Б371-01 төркеме студенты (фәнни җитәкчесе Клычова А.С. – икътисад фәннәре кандидаты, доцент).

Аннары конференция эше секцияләр буенча дәвам итте. Чыгыш ясаучыларның докладлары бухгалтерлык исәбе, икътисадның стратегик үсеше шартларында анализ һәм аудитның актуаль проблемаларына багышланган иде. Конференция нәтиҗәләре буенча барлык чыгыш ясаучыларга да конференциядә актив катнашкан өчен грамоталар тапшырылды.

Мондый конференцияләр үткәрү студентларга үз тикшеренүләренең нәтиҗәләре белән уртаклашырга, һөнәри мәйданчыкта фикер алышырга мөмкинлек бирә. Бу аларның шәхси үсешенә, күзаллауларын киңәйтүгә, фәнни-тикшеренү эшчәнлегенә кызыксыну уятуга ярдәм итә.