«К. А. Тимирязев исемендәге Россия дәүләт аграр университеты» ректоры В. Е. Бердышевның Татарстан Республикасына визиты

5 мартта Казан ДАУна «К.А. Тимирязев исемендәге Россия дәүләт аграр университеты» ректоры, Россия аграр югары уку йортлары ассоциациясе рәисе Трухачев Владимир Ивановичның һәм проректоры Бердышев Виктор Егорович визиты булды. Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Россия дәүләт аграр университеты. К.А. Тимирязев исемендәге Россия дәүләт аграр университеты Россиядә югары мәктәптә аграр мәгариф һәм фән флагманы булып тора.

Мөхтәрәм кунакларны Казан ДАУ ректоры Вәлиев А.Р., ректорат каршындагы киңәшче Фәйзрахманов Җ.И., фәнни һәм халыкара эшчәнлек буенча беренче проректор – проректор Җиһаншин Б. Г., укыту-тәрбия эшләре буенча проректор Дмитриев А.В., инфраструктура үсеше һәм җитештерү эшчәнлеге буенча проректоры Хәмидуллин Н.Н., хуҗалык-икътисадый эшчәнлек буенча Закиров З.Р., стратегик планлаштыру һәм җәмәгатьчелек белән элемтә үзәге җитәкчесе Нәҗметдинова Ф.Т., университет директорлары һәм деканнары, укытучылары каршы алды.

Университет белән танышу Казан ДАУ музее белән башланып китте. Анда музей директоры Сибгатуллина С.С. кыскача гына университетның тарихы, аның галимнәре һәм танылган укучылары белән таныштырды. Кунаклар дәрәҗәле кунаклар китабында җылы фикерләрен калдырдылар һәм университетның актлар залы белән танышканнан соң, аның уникальлеген ассызыкладылар: “Монда академик культура рухы хөкем сөрә», – дип билгеләп үтте В.И. Трухачев.

Визит агрономия факультетында агро технологик тикшеренүләр Үзәге һәм аның заманча лабораторияләре, ландшафт дизайны Үзәге белән танышу, укыту лабораторияләрендә һәм механикалаштыру һәм техник сервис Институтының укыту-демонстрация Үзәгендә булу белән дәвам итте. Визит «Тулпар» спорт комплексында тәмамланды. Хөрмәтле кунаклар университет эшен югары бәяләделәр һәм университетның индустриаль партнерларын уку процессына һәм фәнни-тикшеренү эшенә җәлеп итү тәҗрибәсен дәвам итәргә тәкъдим иттеләр.

Визит нәтиҗәләре турында фикер алышканнан соң, анда катнашучылар аграр фәннең актуаль юнәлешләре, академик алмашулар, уртак чаралар үткәрү буенча үзара хезмәттәшлек турында килештеләр.

Сүз уңаеннан, 6 мартта Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисе урынбасары Д.Н. Чернышенко («Иннополис» университеты) катнашында киңәшмәләр узачак. Вице-премьер Дмитрий Чернышенко, фән һәм югары белем бирү министры Валерий Фальков, РФ Цифрлы үсеш министры урынбасары Евгений Кисляков һәм әйдәп баручы вузларның (МДУ, МФТИ, СПбДУ, РДАУ-МСХА, Казан ДАУ) 200 ректоры вузны тәмамлаучыларның компетенцияләре һәм цифрлы икътисад кадрларына карата таләпләр арасындагы аерманы ничек киметү турында фикер алышачак.