Кайгы уртаклашу

2021 елның 23 октябрендә 87 яшендә танылган галим, Россия Федерациясенең һәм Татарстан Республикасының атказанган фән эшлеклесе, Россиянең югары белем бирү мактаулы хезмәткәре, икътисад фәннәре докторы Михаил улы Леонид Рабинович вафат булды.

1956 елдан алып 40 елдан артык ул Казан дәүләт аграр университетында авыл хуҗалыгы икътисады кафедрасын оештыручы һәм аның мөдире булып эшли. Рабинович Л.М. үз хезмәтләрендә колхозчыларның хезмәтен матди стимуллаштыру, хуҗалык эчендәге исәпләүнең төрле формаларына һәм системаларына туры килү-килмәүне нигезләде. Ул авыл хуҗалыгы предприятиеләре шартлары буенча бердәм төркем өчен икътисадый үсеш моделен эшләде; хуҗалык итүнең икътисадый механизмын камилләштерү өлкәсендә яңа фәнни юнәлешенә — авыл хуҗалыгы белән идарә итүнең планлаштыру, фаразлау, хуҗалык исәп-хисабы, норматив-ресурс методына нигез салды.

30 дан артык китап авторы, аның хезмәтләре буенча бүгенге көнгә кадәр студентлар укый һәм диссертацияләр языла. Леонид Михаил улы искиткеч остаз, мәрхәмәтле, җаваплы, юмор хисле, ярдәм кулын сузарга әзер булган зур хәрефтән язылырга лаеклы мөгаллим буларак истә калачак.

Казан дәүләт аграр университеты җитәкчелеге һәм коллективы туганнарының һәм якыннарының тирән кайгысын уртаклаша. Леонид Михаил улы Рабинович турындагы якты истәлек безнең йөрәкләрдә мәңгегә сакланачак.

Җирләү 25 октябрьдә Арча зиратында булачак, вакытны 8927-030-03-20 телефоны буенча (Ирина Леонидовна) ачыкларга була.