Казан ДАУ студентлары Э. А. Эверсман исемендәге зоология музеенда экскурсиядә булдылар

2019 елның 27 февралендә «Агрономия» юнәлеше буенча укучы Б181-02 төркем агрономия факультеты студентлары Э.А. Эверсман исемендәге Казан университетының зоология музеена экскурсиягә бардылар.

Студентлар университетның төп бинасының көнчыгыш өлешендәге 2 нче катта урнашкан 8 залда булдылар. Алар музей 23 төр хайваннардан торган коллекциясен күрделәр, анда: умырткалылар, бөҗәкләр һәм башка умырткасызлар. Тропик бөҗәкләр коллекциясе аларда зур кызыксыну уятты. Шулай ук алар реликт гаттериясен, Ява утравында очучы дракон, кара гриф, стерха, синегорлый попугай һәм Көньяк Африка зебрасы квагганы күрделәр.

Студентлар хайваннар, кошлар, балыклар, бөҗәкләр тормышы һәм аларның яшәү тирәлеге турында күп яңа мәгълүмат белделәр. Авыл хуҗалыгы культураларының корткыч бөҗәкләре коллекциясе белән таныштылар, шулай ук зарарлы бөҗәкләр белән туклана торган кош карачкыларын күрделәр. Хайваннар дөньясын өйрәнү зур практик һәм фәнни әһәмияткә ия һәм үсемлекләрне саклау буенча булачак белгечләрне формалаштыру өчен мөһим. Студентлар өчен музейга бару бик файдалы булды, ә алган белемнәре киләчәктә дә кирәк булачак.