Казан ДАУда Халыкара урманнар көнен билгеләп үттеләр

19 мартта Казан ДАУның актлар залында ТР Урман хуҗалыгы һәм экология факультеты җитәкчелеге һәм хезмәткәрләре тарафыннан ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы белән берлектә оештырылган Халыкара урманнар көнен билгеләп үттеләр.

«Халыкара урманнар көнен Казан ДАУ стеналарында үткәрү күркәм традиция һәм ТР урман идарәсенең 100 еллыгында бу бигрәк тә символик мәгънәгә ия,»- дип билгеләп үтте үзенең сәламләү сүзендә ректор Айрат Вәлиев.

“Мин бүген Казан ДАУнда булуыма шатмын, анда шундый кирәкле һәм искиткеч урман хуҗалыгы һәм экология факультеты бар,”- дип башлады чыгышын Татарстан Урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров. Ул Халыкара урманнар көне тарихы һәм Россиядә һәм Татарстанда урман тармагы барлыкка килүе турында җентекләп сөйләде. Министр үз чыгышын йомгаклап, урманнарны сакларга чакырды.

«Урман, урман хуҗалыгы һәм урман тармагы белгечләрен әзерләү – минем тормышымдагы төп һәм мөһим эш. Сезне Халыкара урманнар көне белән котлыйм, бу әһәмиятле бәйрәм!» Үзенең котлавында Дрезден университеты профессоры Альбрехт Бемман барысын да Дрезден университеты һәм Татарстан Республикасы белән бергә гамәлгә ашырыла торган урман утыртмалары буенча проектларны гамәлгә ашыру белән таныштырды.

Урманчылык һәм урман культуралары кафедрасы профессоры Харис Мусин үз чыгышын урманнарның роле, аларның барлыкка килүе, аларны өйрәнүнең кирәклеге турында башлады. Ул урман факультетының барлыкка килүе, аның күренекле галимнәре һәм фәнни мәктәпләре, танылган чыгарылыш укучылары турында җентекләп сөйләде. «Ышанам ки, Татарстанда һәм хәтта башка төбәкләрдә дә урман хуҗалыгы белән безнең чыгарылыш сыйныф укучылары идарә итәчәк,- дип билгеләп үтте үзенең чыгышында профессор Мусин Х.Г.. Аннары ул татар язучылары һәм шагыйрьләре иҗатында урман образына җентекләп тукталды һәм үзенең чыгышын танылган татар шагыйре Габдулла Тукай сүзләре белән тәмамлады.

Чара рус һәм татар телләрендә узды һәм «Туган тел»җыры белән тәмамланды. Бу бигрәк тә туган телләр һәм Татарстан Республикасында быел игълан ителгән халык бердәмлеге елында бик мөһим.