Казан ДАУның Механизация һәм техник сервис институтына 70 ел

2020 елның 30 октябрендә Казан ДАУның Механизация һәм техник сервис институты 70 еллык юбилеен билгеләп үтте. Бәйрәм чарасында бик күп кунаклар, шул исәптән Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Нургали улы Миңнеханов та катнашты. Искәртик, Рөстәм Миңнеханов аграр университетны тәмамлаган. 1978 елда ул «авыл хуҗалыгын механикалаштыру» белгечлеге буенча Механикалаштыру һәм техник сервис институтын «инженер – механик» квалификациясе буенча тәмамлаган.

Кунаклар арасында Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары — Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министры Һадиуллин Илсур Гәрәй улы, республиканың эре авыл хуҗалыгы предприятиеләре һәм агробизнес җитәкчеләре, механикалаштыру һәм техник сервис институтын тәмамлаучылар һәм ветераннары, шулай ук университет укытучылары һәм хезмәткәрләре бар иде.

Визит барышында Рөстәм Миңнеханов Укыту-демонстрация үзәген карады. Казан аграр университеты ректоры Айрат Вәлиев хәбәр иткәнчә, үзәктә АПК тармагы өчен инженер кадрларын әзерләү, яңадан әзерләү һәм квалификацияләрен күтәрү бара. Белем бирү процессы авыл хуҗалыгы техникасын сату һәм сервис хезмәте күрсәтү өлкәсендә эшләүче партнер-предприятиеләр белән тыгыз бәйләнештә тора.

ТР Президенты институтның укыту-лаборатория корпусында белем бирү процессын оештыру белән җентекләбрәк танышты. Бүгенге көндә укыту 63 махсуслаштырылган лабораториядә һәм сыйныфларда алып барыла. Аудиторияләрнең берсендә Татарстан Президенты үзенең укытучысы Фәрит Габделхәй улы Шәфигуллин белән очрашты. Бүген ул вузда укытуны дәвам итә.

Шулай ук Рөстәм Миңнеханов институт студентлары белән аралашты. Очрашуда ТР Президенты студент чагында Волгоградта трактор заводында производство практикасын ничек узганын искә төшерде. «Без двигательләрне ремонтлау цехында практика үттек. Минем шундый тәҗрибәм бар, – дип сөйләде ул. – Сез бик кирәкле белгечлекне сайладыгыз. Яхшы инженерлар һәрвакыт кирәк, аларга киләчәктә дә ихтыяҗ булачак. Сез алган белем бик конкурентлы булырга ярдәм итәчәк”.

Тантаналы чараны Казан ДАУ ректоры Айрат Рәсим улы Вәлиев ачып җибәрде. Тантаналы чара барышында Рөстәм Миңнеханов Механикалаштыру һәм техник сервис институты хезмәткәрләрен һәм ветераннарын юбилей белән котлады. “Бүген институт барлык заманча таләпләргә тулысынча җавап бирә. Партнерлар белән эш алып барыла, студентларны укыту гына түгел, ә квалификацияне күтәрү дә оештырылган. Бу мәктәптә белем алган инженер кадрлар бөтен илдә, төрле өлкәләрдә хезмәт итә. Без институтыбыз белән горурлана алабыз”, – диде Рөстәм Миңнеханов.

Ул билгеләп үткәнчә, Казан аграр университеты муниципалитетлар өчен чын кадрлар әзерләү урыны булып тора һәм авыл хуҗалыгы өлкәсенә генә түгел. “Аграр университетны һәм безнең институтны тәмамлаучылар, аерым алганда, республика үсешенә зур өлеш кертәләр”, – дип ассызыклады ТР Президенты.

Аннары Рөстәм Миңнеханов республиканың дәүләт бүләкләрен тапшырды, кайбер вуз хезмәткәрләренә ТР мактаулы исемнәре бирелде.

Бәйрәм чарасы Татарстан Республикасының Беренче Президенты, Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе, М. Горький исемендәге Казан авыл хуҗалыгы институтының авыл хуҗалыгын механикалаштыру факультетын тәмамлаган Минтимер Шәрип улы Шәймиев исеменнән котлау телеграммасын тапшыру белән дәвам итте.

Университетның күп кенә чыгарылыш сыйныф укучылары муниципаль районнар җитәкчеләре булып тора. Югары Ослан муниципаль районы башлыгы Зиатдинов Марат Галимҗан улы муниципаль берәмлек башлыклары, авыл хуҗалыгын механикалаштыру факультетын тәмамлаучылар исеменнән котлау сүзләре әйтте, Институтка уңышлар һәм алга таба үсеш теләде.

Казан шәһәре һәм Татарстан Республикасы уку йортлары җитәкчеләре исеменнән Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясе ректоры вазыйфаларын башкаручы, авыл хуҗалыгын механикалаштыру факультетын тәмамлаган Рафис Тимерхан улы Борһанов чыгыш ясады.

Механикалаштыру һәм техник сервис институтының фәнни эшләнмәләре аграр производствога киң кертелә. «Татагрохим» ААҖ генераль директоры, авыл хуҗалыгын механикалаштыру факультетын тәмамлаган Гобәйдуллин Наил Фарук улы да бизнес-партнерлар һәм авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре исеменнән котлау сүзләрен әйтте.

Бәйрәмдә концерт программасы белән институтны тәмамлаган, Татарстан Республикасының атказанган артисты Илсаф чыгыш ясады.

70 ел эчендә институт агросәнәгать комплексы өчен 15 меңнән артык инженер әзерләгән. Хәзерге вакытта биредә 1,5 меңгә якын студент укый. Аларга 52 укытучы белем бирә, шуларның 9ы – профессор һәм фәннәр докторы. Илдә һәм чит илләрдә танылган фәнни мәктәпләр формалашты һәм актив эшли.

Институтны 70 еллык юбилее белән котлыйбыз һәм алга таба үсеш, шулай ук фәнни һәм мәгариф эшчәнлегендә уңышлар телибез!

Татарстан Республикасы Президенты матбугат хезмәте материаллары буенча әзерләнде.

Фоторепортажны сылтама буенча карарга була: https://cloud.mail.ru/public/2V3m/99bAMVS9m