Лубян урман-техник колледжына 100 ел!

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Кукмара районына эш визиты белән барды, анда Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы белән идарә итү дәүләт органы оешуга 100 ел һәм Лубян урман-техник колледжы оешуга 100 ел тулу уңаеннан бәйрәм чараларында катнашты. Чараларда шулай ук катнаштык урынбасары табигый байлыклар һәм экология министры Сергей Аноприенко, урман хуҗалыгы Федераль агентлыгы башлыгы Иван Советников, гидрометеорология һәм әйләнә – тирә мохитне күзәтү буенча Федераль хезмәт җитәкчесе Игорь Шумаков, Казан ДАУ ректоры Айрат Вәлиев катнашты.

Рөстәм Миңнеханов һәм башка мөхтәрәм кунаклар уку процессы белән таныштылар, лабораторияләрнең мөмкинлекләрен бәяләделәр, шулай ук классларны карадылар. Уку йорты вәкилләре урман хуҗалыгының булачак белгечләрен әзерләгәндә заманча җиһазлар кулланылуы турында сөйләделәр. Махсус уку полигоннарында студентлар алган белемнәрен ныгыталар, кирәкле компетенцияләрне формалаштыралар. Шулай ук колледжга визит барышында кунакларны урман тармагын цифрлаштыру белән таныштырдылар.

Хәзер биредә студентларны өч белгечлек буенча әзерлиләр: Урман һәм урман-парк хуҗалыгы, икътисад һәм бухучет, ландшафт төзелеше. Йөз еллык тарихында мәгариф учреждениесе 9,6 меңнән артык белгеч чыгарган. Бүгенге көндә көллияттә көндезге һәм читтән торып уку формалары буенча 322 студент белем ала. Балалар белән 34 педагог шөгыльләнә.

Тантаналы чарада чыгыш ясаганда, Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, урман хуҗалыгы һәм әлеге тармак өчен кадрлар әзерләү мәсьәләсе республика җитәкчелегенең һәрвакыт игътибар үзәгендә булачак.

ТР Президенты Лубян урман-техник колледжы эшенә югары бәя бирде. “Матди-техник база, белем бирү дәрәҗәсе, уку йортының җиһазланышы – болар барысы да дөнья стандартларына туры килә. Шулай ук биредә Ворлдскиллз стандартлары буенча дөнья чемпионатына белгечләр әзерләү бара. Гомумән, бүген Урман хуҗалыгы хезмәткәрләренең төп өлеше-Лубян урман-техник колледжын тәмамлаучылар”, – дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Президент уку йортының укытучылар составына, шулай ук тармак ветераннарына рәхмәт белдерде. Ул искә төшергәнчә, нәкъ 50 ел элек көллияткә әтисе белән бергә йөргән. “Минем өчен йөз ел эчендә без сезнең белән бу әһәмиятле вакыйгага шатланабыз. Бүген Лубян урман-техника көллияте-иң перспективалы уку йортларының берсе”, – дип өстәде Табигать министры урынбасары Сергей Аноприенко ассызыклаганча, Татарстан урман хуҗалыгын үстерү һәм урман фондын саклау мәсьәләләренә зур игътибар бирә. «Республика урман торгызу һәм урман үрчетү буенча лидер булып тора. Җитди акчалар техник яктан яңадан коралландыруга юнәлтелә”, – диде ул. Рөстәм Миңнеханов.

Рослесхоз башлыгы Иван Советников, үз чиратында, Лубян урман-техник колледжы студентларының Татарстан урманчылары эшен лаеклы дәвам итәчәгенә ышаныч белдерде.

Шулай ук мөхтәрәм кунаклар Лубян урман-техник колледжының һәм республиканың урман хуҗалыгы белән идарә итү дәүләт органының бер гасырлык юбилеена багышланган агач утырту тантанасында катнаштылар.