«Мәгариф турындагы законнар нигезендә югары уку йортларында укучыларны тәрбияләүне оештыруга карата таләпләр» түгәрәк өстәл

Бүген Казан ДАУнда «Мәгариф турындагы законнар нигезендә югары уку йортларында укучыларны тәрбияләүне оештыруга карата таләпләр» темасына түгәрәк өстәл узды. РФ Авыл хуҗалыгы министрлыгы югары уку йортларының тәрбия эшләре буенча проректорлары, үзәк җитәкчеләре, идарә һәм бүлек башлыклары катнашты. Модераторлар: ук Евграфова Людмила Владимировна – АПК һәм балыкчылык мәгариф учреждениеләре ассоциациясе әгъзаларының спорт-массакүләм һәм тәрбия эшләре буенча үзара хезмәттәшлеген оештыру бүлеге башлыгы; Николай Иванович Иванов – «Агро мәгариф» Ассоциациясе каршындагы аграр югары уку йортларында тәрбия эшчәнлеген координацияләү Советы секретаре. Түгәрәк өстәл эшендә шулай ук «Агро мәгариф» Ассоциациясе генераль директоры Виктор Бердышев, Казан ДАУ ректоры Айрат Вәлиев, КДВМА ректоры Рөстәм Равилов булдылар.

Сөйләшүнең төп темасы – “Тәрбиянең эш программасын һәм тәрбия эшенең календарь планын әзерләү”. Ә аның кысаларында тәрбия программасын эшләү һәм тормышка ашыру буенча методик тәкъдимнәр, ресурс белән тәэмин итү, тәрбия эшләре буенча югары уку йортлары хезмәткәрләренең квалификациясен күтәрү, студентлар үзидарәсенең заманча трендлары һәм өндәмәләре, студентлар һәм университет медиа-хезмәтләре һ.б. турында фикер алыштылар.

Виктор Бердышев мондый программа нәтиҗәләрен бәяләү формаларын һәм методларын эшләү кирәклеген һәм мөһимлеген билгеләп үтте.

Түгәрәк өстәл эше ахырында резолюция тәкъдим ителде, аны үз эш коллективларында өстәмә рәвештә фикер алышырга булдылар.