Проф. В.И. Бариленконың 70 еллыгына багышланган «Икътисадый анализ: тәҗрибә һәм үсеш перспективалары” Халыкара фәнни-гамәли конференциясе

2021 елның 9 сентябрендә бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы мөдире, икътисад фәннәре докторы, профессор Клычова Гүзәлия Салих кызы; икътисад фәннәре докторы, бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы профессоры Закирова Алсу Рәфкать кызы; читтән торып уку формасы аспирантлары Уллах рәхим һәм Рязанова Юлия проф.В. И. Бариленконың 70 еллыгына багышланган «Икътисадый анализ: тәҗрибә һәм үсеш перспективалары» Халыкара фәнни-гамәли конференциясендә катнаштылар.

Конференция дистанцион технологияләр кулланып узды.

Конференция партнерлары:

«Россия Федерациясе Хөкүмәте каршындагы Финанс университеты» югары белем бирү федераль дәүләт бюджет учреждениесе (Финанс университеты);

ХАЛЫКАРА ФИНАНС-ИКЪТИСАДИ БЕЛЕМ БИРҮ ОЕШМАЛАРЫ АССОЦИАЦИЯСЕ (МАОФЭО);

Финанс базарының һөнәри квалификацияләре буенча совет

Финанс базарында катнашучылар ассоциациясе.

Конференциядә 7 илдән (Испания, Белоруссия, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Литва, Россия) 74 югары уку йортыннан 250 кеше катнашты.

Конференциянең максаты – фәнни тикшеренүләр нәтиҗәләренә һәм икътисадый анализ өлкәсендә илебездәге һәм чит илләрнең алдынгы тәҗрибәсен гомумиләштерүгә нигезләнеп, инновацион үсешне һәм илебез бизнесының тотрыклы эшләвен тәэмин итү максатларында цифрлы икътисад шартларында бизнес-аналитиканы алга таба үстерү юнәлешләрен нигезләү.

Конференция эше кысаларында түбәндәге мәсьәләләр тикшерелде:

● Илебездәге икътисади анализның фәнни юнәлеш, гамәли һәм белем бирү эшчәнлеге өлкәләренең эволюциясе.

● Базар мөнәсәбәтләре шартларында комплекслы икътисади анализны үстерүнең законлы этабы буларак Бизнес-анализ.

● Икътисадый субъектларның инновацион һәм тотрыклы үсешен аналитик тәэмин итү.

● Социаль һәм экологик анализ.

● Аудитор эшчәнлеген аналитик тәэмин итү.

● Икътисадый субъектларның стратегик үсешен планлаштыруны стратегик анализлау һәм аналитик тәэмин итү.

● Экономики икътисадны цифрлаштыру шартларында анализны мәгълүмати тәэмин итү системасын үстерү.

● Икътисадый субъектлар белән идарә итүне мәгълүмати-аналитик тәэмин итүдә идарә итүнең роле.

● Аналитической аналитик эшчәнлекне стандартлаштыру проблемалары.

● Финанс булмаган хисапларны анализлау проблемалары.

● Финанс анализы һәм инвестиция карарларын бәяләү.

● Финанс тикшеренүләре һәм икътисадый экспертизалар үткәргәндә финанс аналитикасы.

● Хәзерге икътисади анализның цифрлы инструментарие.

● Заманча статистик-икътисади анализ.

●    Дистанцион һәм санлы технологияләр кулланып югары уку йортларын тәмамлаучыларны аналитик әзерләү проблемалары.

2021 елның 10 сентябрендә конференциянең яшьләр секциясе эше кысаларында докладлар белән чыгыш ясадылар:

1.       Уллах Рәхим «Мелиорация эшләре турында эчке идарә отчетын формалаштыруны камилләштерү» (фәнни җитәкчесе Закирова А. Р.)

2. Ю. Н. Рязанова «Икътисади куркынычсызлык объекты буларак биологик активларны исәпкә алу» (фәнни җитәкчесе профессор Клычева Г. С

3. Клычова Гүзәлия Салих кызы «Предприятиеләр эшчәнлеге белән стратегик идарә итүнең мәгълүмати-аналитик системасы»

4.  Закирова Алсу Рәфкать кызы «Стратегик идарә исәбенең методик инструментларын камилләштерү»